Remonty, utrudnienia i ograniczenia - które drogi omijać, jadąc na święta wielkanocne

Gdzie kierowcy mogą spodziewać się korków w drodze na święta wielkanocne? Lista utrudnień drogowych GDDKiA zawiera aż 436 pozycji. Na których autostradach, drogach ekspresowych i krajowych korki będą w te święta najdłuższe?

Najgorzej będzie w Wielki Piątek i w poniedziałkowe, świąteczne popołudnie - wtedy korki na polskich drogach będą największe. Podróżujący między miastami muszą pamiętać o trwających remontach, przebudowach i budowach dróg. Na aktualizowanej na bieżąco liście utrudnień drogowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad znajduje się obecnie 436 pozycji - dokładnie w tylu miejscach na autostradach, drogach ekspresowych i drogach krajowych można spodziewać się utrudnień w ruchu.

Wielkanoc 2019 - gdzie remonty dróg i największe korki

Najgorzej jest na autostradzie A4, drogach ekspresowych S1 i S3 oraz krajowych 1, 5, 6, 7, 8, 28, 63 i 94 - to właśnie na tych drogach obecnie trwa najwięcej prac konserwacyjnych i remontów i to właśnie na tych drogach w największej liczbie miejsc trzeba spodziewać się utrudnień w ruchu. Mapa przygotowana przez GDDKiA pozwala zlokalizować ciągi utrudnień, które przekładają się na korki.

Mapa remontów i innych utrudnień drogowychMapa remontów i innych utrudnień drogowych Fot. GDDKiA

Najdłuższa lista utrudnień autostradowych dotyczy autostrady A4. W trakcie świąt wciąż będzie trwała naprawa barier energochłonnych na 340. kilometrze. Nieco dalej, na 363. kilometrze na lewej jezdni w kierunku Katowic na odcinku ponad 2 km trwa remont odwodnienia. Kierowcom dadzą się we znaki również remonty mostów, które potrwają aż do grudnia tego roku.

Podróżujący drogami ekspresowymi powinni pamiętać o utrudnieniach na S1 i S3 - to właśnie na nich liczba utrudnień jest największa. Na S1 w województwie śląskim (543. kilometr na wysokości Sosnowca) do godziny 17:00 w Wielki Piątek potrwa remont nawierzchni. W nocy mają zakończyć się prace utrzymaniowe na wysokości Mysłowic. Na S3 w województwie zachodniopomorskim na odcinku niespełna kilometra między węzłami Klucz i Gryfino trwają prace utrzymaniowe, przez które obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Na tej drodze trzeba też liczyć się z utrudniającymi ruch przebudowami wiaduktów.

Pełna, aktualizowana lista utrudnień na polskich drogach znajduje się na stronie GDDKiA. Warto się z nią zapoznać przed wyruszeniem w podróż.

Przydatne aplikacje

Niedawny raport Najwyższej Izby Kontroli wykazał, że informacje podawane przez GDDKiA nie zawsze są aktualne. Na szczęście kierowcy nie muszą skupiać się wyłącznie na nich. W sieci dostępne są aplikacje, które pomogą zaplanować podróż tak, by nie tracić czasu w korkach.

Zobacz wideo

W Google Maps (maps.google.pl) po wpisaniu punktu początkowego i końcowego otrzymujemy parę opcji tras. W zależności od środków transportu są one zróżnicowane. Na przykład, wybierając jazdę samochodem, dowiadujemy się od razu, jakie są nasze możliwości, gdzie są roboty drogowe oraz np. ile trwałby lot samolotem i od jakiej ceny rozpoczynają się bilety lotnicze.

Przydatną opcją w przypadku tych map jest możliwość przesłania wyznaczonej trasy za pośrednictwem konta Google, np. na telefon komórkowy. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy czas, ale również nie będziemy musieli mozolnie wprowadzać wszystkiego od nowa, co nie zawsze się udaje.

Na podobnej zasadzie działają mapy od Michelina. Jest jednak pewna różnica. Otóż w liście opcji istnieje możliwość wybrania opcji podania danych auta, którym będziemy podróżować oraz średnią cenę paliwa w różnej walucie. Dzięki temu zostanie wyliczony, przewidywany koszt jazdy. Jest to przydatna funkcja, ponieważ z góry możemy mniej więcej założyć, ile będziemy musieli przeznaczyć pieniędzy na paliwo.

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.