Co zrobić, gdy zobaczysz pijanego kierowcę? Masz prawo do zatrzymania obywatelskiego

Jeśli widzimy, że za kierownicę samochodu wsiada osoba nietrzeźwa lub jeśli auto porusza się po drodze zygzakiem, nie wahajmy się - interweniujmy. Jak? Mamy prawo do tzw. zatrzymania obywatelskiego.

Co trzeci polski kierowca przyznaje, że mógł kiedyś prowadzić samochód, będąc pod wpływem alkoholu - wynika z badania SW Research dla AlcoSense Laboratories. Najczęstsza wymówka? "Bo miałem niedaleko" i "bo nie miał mnie kto odwieźć do domu". I choć wzmożone policyjne kontrole trzeźwości przynoszą efekt, to co roku w Polsce nietrzeźwi kierowcy powodują około 1,5 tys. wypadków. 

Policja nie prowadzi statystyk dotyczących zgłoszeń obywatelskich, ale mówi wprost: Coraz częściej otrzymujemy zgłoszenia od kierowców o dziwnym zachowaniu innych użytkowników dróg. Świadomość obywatelska - jak mówi policja - wzrasta z każdym rokiem. Ale czy telefon pod numer 112 wystarczy? Co możemy zrobić, gdy kierowca przed nami jedzie zygzakiem?

Co zrobić, gdy zobaczysz pijanego kierowcę

Widząc użytkownika drogi, którego zachowanie jest dziwne, bez wahania sięgaj po telefon. Dyspozytorowi, który odpowie na wybranie numeru 112, opowiedz jak najwięcej szczegółów:

 • Gdzie się obecnie znajdujesz
 • Co robi kierowca, którego zachowanie budzi twoje wątpliwości
 • Jakim samochodem przemieszcza się podejrzany: marka, model, kolor, numer rejestracyjny
 • Jeśli jest taka możliwość, podążaj za kierowcą, pozostając w ciągłym kontakcie z dyspozytorem - ten będzie wiedział, w którą stronę zmierza podejrzany

Zatrzymanie obywatelskie

W niektórych sytuacjach oczekiwanie na interwencję policji nie wchodzi w grę. Jeśli widzisz zataczającego się człowieka, który próbuje wsiąść za kierownicę, masz prawo do tak zwanego zatrzymania obywatelskiego. Zawsze musi je jednak poprzedzić chłodna ocena sytuacji. Odpowiedz sobie na pytania: Czy człowiek, którego chcesz zatrzymać, jest agresywny? Czy masz nad nim przewagę fizyczną? Czy uda ci się go zatrzymać, jeśli podczas interwencji zacznie używać siły? Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeśli nie dasz sobie rady sam, zadzwoń na policję. Jeżeli jednak uznasz, że masz przewagę nad kierowcą, możesz interweniować. Przykład doskonałego zatrzymania obywatelskiego zobaczysz w poniższym wideo.

Zobacz wideo

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce policji.

Kary dla tzw. pijanych kierowców

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem lub przestępstwem. Jeśli podczas kontroli policyjnej kierowca wydmucha wynik od 0,2 do 0,5 promila, grozi mu grzywna do 5 tys. zł, zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet 30-dniowy areszt. Jeśli jego wynik przekroczy wartość 0,5 promila, wówczas popełnia przestępstwo. Kodeks Karny przewiduje za nie grzywnę, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat i utratę prawa jazdy na czas od roku do nawet dziesięciu lat. Dla recydywistów kara więzienia może zostać przedłużona nawet do pięciu lat. 

Jeśli kierowca prowadzi samochód, będąc pod wpływem alkoholu, i doprowadzi do wypadku, w którym ktoś zginie lub dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, może trafić za kratki nawet na 12 lat. Jeśli prokurator udowodni kierowcy spowodowanie katastrofy lądowej w ruchu lądowym, w wyniku której zginęli ludzie, kara może sięgnąć nawet 15 lat więzienia. Z najostrzejszych wyroków polskie sądy korzystają jednak niezwykle rzadko, o czym pisaliśmy w materiale załączonym poniżej.

Czy jeśli widziałbyś pijanego kierowcę, zadzwoniłbyś na policję?
Więcej o:
Komentarze (27)
Co robić, gdy widzę pijanego kierowcę? Czy mogę go zatrzymać?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gosc

  Oceniono 8 razy 8

  Z zatrzymaniem obywatelskim nie jest łatwo. Na wioskach wszyscy wiedzą, łącznie ze sprzedającym alkohol właścicielu lokalnego sklepu, kto jeździ pijany po drodze a mimo to nikt nie dzwoni i nie zatrzymuje z 2 prostych powodów. Kazdy chce miec wlasny dom, nie spalony, i chodzic bezpiecznie po wioce, oraz powod drugi, policja zanim przyjedzie z oddalonego o 50 km najblizszego posterunku, po takim delikwencie sladu juz nie bedzie bo niezatrzymywany przez nikogo dojedzie pod swoj dom.

 • 68jacekw

  Oceniono 6 razy 4

  Trzeba takich ludzi wskazywać policji,zabierać im kluczyki ,blokować wyjazd.Należy tylko uważać,zeby znów nie trafić na żonę Rysia Kalisza bo mozna narazić sie na sprawę sądową o pomówienie,że jechałą pijana i to z dziećmi.

 • dura_lex

  Oceniono 14 razy 4

  Czy można dokonać obywatelskiego zatrzymania gdy prezes prokomunistycznej partii lub jego służba łamie konstytucję Państwa?

 • Piotr Otręba

  Oceniono 3 razy 3

  Kłamstwo. Już był taki przypadek że ktoś obywatelsko zabrał kluczyki wsiadającemu ... policja przyjechała i kluczyki oddała bez konsekwencji bo pijaczyna nie zdążył odpalić i ruszyć..

 • Gość: taka prawda

  Oceniono 3 razy 3

  A co jeśli ktoś znany w środowisku małej wioski jeździ po pijanemu a ludzie co zamiast zadzwonić na policję to mu pomagają z rowu wyjechać bo z drogi zjechał jaka jest mentalność ludzi?!

 • Gość: Blackorange

  Oceniono 2 razy 2

  Pijany nie znaczy, że będzie jechał zygzakiem. Powinien być podniesiony próg po jakim można jechać a jednocześnie trzeba egzekwować kary za jazdę po pijanemu. Po pierwszym wykroczeniu min więzienie to tydzień i prace społeczne w hospicjum to pierwsze można zmniejszyć kosztem dłuższej pracy w hospicjum. Druga sprawa to konfiskata pojazdu po przekroczeniu pewnego pułapu ew przy ponownym naruszeniu prawa w określonym okresie czasu. Kara finansowa powinna być uzależniona od zasobności portfela.

 • ochujek

  Oceniono 2 razy 2

  Ale pijanego księdza zatrzymać nie wolno! Tak samo pedofila w sutannie. Władza chroni ich wizerunki w internetowym rejestrze zbrodniarzy.

 • Gość: macwies

  Oceniono 4 razy 2

  0,5 promila - 10 000 zł, 1 promil - 20 000 zł, powyżej konfiskata narzędzia przestępstwa (do kasacji)

 • jurakuz

  Oceniono 4 razy 2

  zatrzymanie obywatelskie dotyczy zatrzymania policjantów po cywilu nie innych obywateli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX