Tesla Model 3 debiutuje w Europie. Sprzedaje się lepiej nie tylko od innych elektryków, ale także aut klasy premium

Filip Trusz
Tesla Model 3 zanotowała imponujący debiut na europejskim rynku. Już w pierwszym miesiącu sprzedaży Model 3 okazał się najpopularniejszym autem elektrycznym. Co więcej, w rankingach wyprzedza również niemieckie sedany klasy premium.

Luty 2019 r. to pierwszy miesiąc oficjalnej sprzedaży Tesli Model 3 na rynku europejskim. Pierwszy i od razu imponujący, bo Tesla sprzedała w Europie aż 3630 sztuk Modelu 3s. Eksperci firmy analitycznej Jato podkreślają, że to wynik zaskakująco dobry, a podobnych liczb można się było raczej spodziewać po kilku miesiącach i ugruntowaniu pozycji na rynku. Zwłaszcza, że Tesla pokonała samochody elektryczne, które już długo znajdują się w sprzedaży i cieszą się sympatią europejskiego klienta.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Europie w lutym 2019 r. (dane: Jato):

 1. Tesla Model 3 - 3 630 szt.
 2. Renault Zoe - 2 884 szt.
 3. Nissan Leaf - 2 333 szt.
 4. BMW i3 - 1 998 szt.
 5. Hyundai Kona - 1 754 szt.

Tesla Model 3 sprzedaje się lepiej także od niemieckich sedanów klasy średniej

Żeby jeszcze bardziej podkreślić rynkowy sukces Tesli Model 3s, Jato pokazało jej sprzedaż na tle samochodów klasy premium. W kategorii "sedan średniej wielkości" Tesla Model 3 ze sprzedażą na poziomie 3 630 szt. również okazuje się liderem.

Tuż za Teslą Model 3 znalazł się Mercedes Klasy C ze sprzedażą na poziomie 3 457 szt., dalej znajdziemy Audi A4 (1 618 szt.), BMW serii 3 (1 579 szt.), Alfę Romeo Giulia (690 szt.) oraz Jaguara XE (430 szt.). To zestawienie trzeba traktować jako ciekawostkę, bo Model 3 nie rywalizuje bezpośrednio z wymienionymi autami, ale pokazuje nam ono, jak poważną graczem Tesla Motors staje się na naszym rynku.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (64)
Tesla Model 3 ze świetną sprzedażą w Europie - nr 1 wśród elektryków
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • emsi2020

  Oceniono 27 razy 19

  HA HA! A premier Morawiecki dalej śni o Meleksach! Co za kompromitacja polskiego rządu. Widać jak spełniają się pisowskie obietnice. Kiedy elektryczne czołgi dla polskiej armii??

 • Gość: Zdzichu

  Oceniono 7 razy 7

  A w Wolsce okupant forsuje rozwój poprzez Program Świnia+ i Koryto+!

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 8 razy 6

  Jak mi się skończy leasing na obecny samochód też kupuję Teslę.

 • kertog123

  Oceniono 16 razy 6

  Nie ma lepszej metody uniezaleznienia sie od RoSSji i od arabów niż inwestycja w elektromobilność. Najlepiej połączona z inwestycja w energie odnawialną, wiatraki, turbiny wodne, biogazownie, PV - im szybciej zmniejszymy zapotrzebowanie na ropę tym szybciej po putinie zostanie tylko smród.. O korzysciach z rozwoju akumulatorów który musi wywołac rozwój elektromobilności nie będę sie rozpisywać- ale wspomnicie moje słowa - jak za kilka lat gęstość energii w akumulatorach sie podwoi to dosłownie z dnia na dzień ludzkość przesiądzie sie do elektrycznych dronów :)

 • franclajn

  Oceniono 6 razy 4

  A gdzie nasze elektryki, drony, promy? Wszystko poszło na krowę i świnię plus?

 • gokle

  Oceniono 5 razy 3

  A w Polsce? Dominuja stare niemieckie i francuskie gowna, spalajac skruwysynsko droga benzyne.PiSowska Polska ciagle obiema nogami w XX wieku. Zalosne.

 • Gość: Nick

  Oceniono 9 razy 3

  Za elektrowoz:
  Zgodnie z danymi zebranymi przez niemieckiego analityka rynku motoryzacyjnego, Tesla Model 3 podbiła Europę. W pięciu krajach, które opublikowały statystyki za marzec, samochód znalazł ponad 10 tysięcy nabywców. We Francji auto niemal przebiło wyniki Renault Zoe.
  Wyniki sprzedaży Tesli 3 w Europie

  Zgodnie z informacjami pozyskanymi przez Matthiasa Schmidta, w Europie zarejestrowano następującą liczbę Tesli 3:

  Norwegia – 5 315,
  Holandia – 2 195,
  Francja – 1 153,
  Szwecja – 1 005,
  Belgia – 550,
  Hiszpania – 396.
  Łącznie w tylko tych pięciu krajach na drogi wyjechało 10 614 Tesli Model 3.
  Japka weź relanium :)

 • palmtop

  Oceniono 8 razy 2

  kolego, jak w 2018 pisałem że gigafactory chińckimi rączkami zbudują za dwa lata to mnie wyśmiałeś; faktycznie nie miałem racji, chińczycy budują ją od stycznia 24h na dobę, a wczoraj Guillen spotkał się znów z chińczykami i podali info że pierwsze urządzenia do produkcji będą już uruchomione w połowie roku a pod koniec 2019 roku produkcja ruszy na całego... no więc dajesz, jaki tym razem masz argument, że tesla zbankrutuje?

 • japka_putina

  Oceniono 26 razy 2

  Ocenianie popularności samochodu po pierwszym miesiącu na rynku, w dodatku jeśli na ten model niektórzy nabywcy czekali od dwóch lat, to czysta dziecinada. Nie wiemy nawet, czy sprzedano wszystko, co przypłynęło, czy tylko jakąś część pierwszych dostaw.

  Oczywiście sprzedaż na poziomie odpowiadającym ponad 40 tysiącom rocznie, to w segmencie EV w Europie świetny wynik, ale jak długo taki poziom się utrzyma? Za dużo niewiadomych, żeby zgadywać. Z kolei porównania do wybranych modeli spalinowych innych marek są bez sensu, jako że Tesla ma 3 modele na krzyż, podczas gdy Jaguar oferuje 7 modeli , a Mercedes ze 30, jak nie więcej, licząc różne wersje nadwoziowe.

  Ciekawe są za to wyniki z USA. W marcu wszystkich modeli Tesla sprzedała około 9000 sztuk, wzrost w stosunku do marca 2018 o 16,9%. Od początku roku sprzedaż wyniosła (szacunkowo) 27000 sztuk, też przy wzroście rok do roku 16,9%. Na rynku, który od początku roku zaliczył spadek o ponad 3% w stosunku do 2018 byłby to świetny wynik, gdyby nie to, że rok temu Tesla dopiero wygrzebywała się z produkcyjnego piekła i krok po kroku zwiększała produkcję. Biorąc pod uwagę ambicje i plany, sprzedaż kwartalna na poziomie 27 tysięcy sztuk przekładająca się na sprzedaż roczną poniżej 120 tysięcy sztuk, to regularna katastrofa.

  A z ciekawostek amerykańskich statystyk warto jeszcze wspomnieć o Fiacie, który stoczył się do poziomu miesięcznej sprzedaży w USA poniżej 1000 sztuk. Nawet Maserati sprzedaje się lepiej. Na dnie jeszcze bardziej jest już tylko Smart ze sprzedażą poniżej 100 sztuk miesięcznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX