W ten weekend oczy całej branży zwrócone są na Poznań. Motor Show to największa taka impreza w tej części Europy

Poznań Motor Show to najważniejsza motoryzacyjna impreza w Polsce i czwarte co do wielkości targi w Europie. Dla fanów samochodów to pozycja obowiązkowa. Co zobaczycie w Poznaniu w tym roku?

Poznańskie targi motoryzacyjne są największą tego typu imprezą w Polsce i w tej części Europy. To wyjątkowa okazja dla polskich fanów motoryzacji, by z bliska przyjrzeć się nowościom, które w marcu przykuwały uwagę odwiedzających targi w Genewie. 

Przyszłość naszych miast

Motoryzacja pędzi w stronę elektryfikacji. Da się to wyczuć i w zakuluarowych rozmowach, i na oficjalnych konferencjach poznańskich targów. Volkswagen, Skoda, Hyundai, BMW, Mercedes, Jaguar - elektryczny trend czuć na prawie wszystkich stoiskach. Ale niektórzy producenci idą o krok dalej. Na specjalnie zorganizowanej konferencji Audi zaprezentowało koncepcję przyszłości, w której bardzo odważnie kreśli plany autonomizacji, elektryfikacji i personalizacji. Co to znaczy?

Audi planuje stworzyć ekosystem współdzielonych samochodów premium, które będą dostosowywane do wymagań i potrzeb konkretnych użytkowników. Ma to być carsharing drugiej generacji: Autonomiczne auto podjeżdża po klienta, w drodze dostosowując zapach, oświetlenie, a nawet ustawienie fotela do jego preferencji. Ma to być alternatywa dla posiadania własnego samochodu.

Europejski Samochód Roku 2019 również zameldował się w Poznaniu

W Poznaniu z bliska zobaczyć można również tegorocznego zwycięzcę najważniejszego europejskiego konkursu na Samochód Roku. To, jakże by inaczej, w pełni elektryczny Jaguar I-Pace z dwoma silnikami (każdy z nich odpowiada za napęd jednej osi) o łącznej mocy 400 KM. I-Pace osiąga pierwsze 100 km/h po upływie 4,5 s. Elektryczny Jaguar na jednym ładowaniu może przejechać 475 km. 

Poznań Motor Show 2019Poznań Motor Show 2019 fot. Filip Trusz

To terytorium Poznania - kto na Motor Show przyjechał, a kogo zabrakło?

Ale pośród spektakularnych konferencji obstawianych głównie przez marki, które swoje polskie siedziby mają w Poznaniu, słychać echo odbijające się w miejscach, w których jeszcze niedawno stały imponujące stoiska wielkich nieobecnych. Ford, Opel, Volvo, Peugeot, Citroen, Renault, Toyota to tylko część najważniejszych graczy, których zabrakło na tegorocznej imprezie.

Honor polskich targów starała się obronić Alfa Romeo, którego strefę ozdabia niczym szmaragd najnowszy SUV Tonale, zapowiedź hybrydowego, kompaktowego SUV-a marki, który w ofercie wpisze się poniżej Stelvio. To zdecydowanie jeden z najgorętszych eksponatów tegorocznej wystawy. I spore zaskoczenie, bo światową premierę Alfa Romeo Tonale miała zaledwie na początku marca w Genewie, a polskiemu oddziałowi udało się ją ściągnąć już teraz do Poznania.

Oprócz marek koncernu Volkswagen mocną reprezentację w Poznaniu ma także Hyundai i Kia, FCA oraz dwaj giganci z Niemiec, BMW i Mercedes.

Poznań Motor Show 2019Poznań Motor Show 2019 fot. Filip Trusz

Nie tylko samochody elektryczne - klasyczna motoryzacja z mocną reprezentacją

Choć podobnie jak w Genewie, większość stoisk zdominowana jest przez samochody elektryczne i hybrydowe, to nie zabrakło w Poznaniu także klasycznych, sportowych samochodów.

Swoje stoiska na targach ma m.in. Lamborghini oraz Aston Martin. Topowe modele z linii AMG oraz M pokazali także producenci z Niemiec. Na hali zajmowanej przez Volkswagena warto wybrać się na stoisko Porsche, gdzie znajdziemy nie tylko nowe 911 w różnych wersjach, ale także kilka wyjątkowych projektów. Co ciekawe, nie brak głosów, że poznańskie stoisko Porsche jest znacznie ciekawsze niż to, które Niemcy przygotowali na Genewę, największe i najbardziej prestiżowe targi Europy.

Do Poznania przyjechały także samochody McLarena. Pojawienie się tej luksusowej, sportowej marki to zasługa polskiego importera BMW Auto Fus, który do stolicy Wielkopolski przywiózł również marki Rolls-Royce i Alpina.

Poznań Motor Show 2019Poznań Motor Show 2019 fot. Filip Trusz

W Poznaniu wciąż zobaczymy dużo hostess

Jeszcze kilka lat temu na każdym zdjęciu z targów przy każdym aucie i na każdym stoisku mogliśmy zobaczyć piękne, szeroko uśmiechnięte i skąpo ubrane hostessy. Takie obrazki utrwalały stereotyp, że motoryzacja to sprawa typowo męska, a kobiety mogą co najwyżej usiąść na fotelu pasażera lub pięknie wyglądać przy aucie. To się zmienia. Przedmiotowe traktowanie kobiet przez wystawców to już przeszłość. Owszem hostessy są, ale nie na każdym stoisku i coraz częściej w innej roli.

W Genewie hostess było bardzo mało, w Poznaniu zobaczyliśmy ich znacznie więcej. Choć i w stolicy Wielkopolski na większości stoisk panie ubrane są gustownie i ze smakiem.

Poznań Motor Show 2019Poznań Motor Show 2019 fot. Filip Trusz

Czy warto wybrać się w tym roku do Poznania?

Wielu nieobecnych gigantów branży i brak głośnych premier - może się wydawać, że wyprawa do Poznania w tym roku mija się z celem. Ale to nie do końca prawda. To wciąż największa tego typu impreza w Polsce i jedna z najważniejszych w Europie. Jeżeli interesujecie się samochodami, to z pewnością warto sprawdzić, co w Poznaniu słychać. To najlepsza okazja, żeby z bliska obejrzeć najnowsze auta i zobaczyć, w którym kierunku zmierza cała motoryzacja.

Zawiedzione będą za to osoby, które są zadeklarowanymi miłośnikami samochodów i są na bieżąco ze wszystkimi motonowościami - dla nich rzeczywiście w Poznaniu zabraknie znaczących premier. Wiele z wystawionych aut mogliśmy zobaczyć wcześniej, nie tylko na którejś z wielkich imprez na zachodzie, ale także na ulicach. Ale Motor Show, ze swoimi wszystkimi atrakcjami pobocznymi, nie jest kierowane do znawców i ekspertów. To znacznie szersza impreza.

Zobacz wideo

Spacer po Poznań Motor Show 2019

Na sam koniec chcemy Was zaprosić do naszej galerii.

Znajdziecie tam zdjęcia z hal Poznań Motor Show 2019. Staraliśmy się uchwycić wszystkie najważniejsze premiery tegorocznej edycji.

Więcej o: