Krajowa "siódemka" to najniebezpieczniejsza droga w Polsce

Droga krajowa nr 7 jest uznana za jedną z najniebezpieczniejszych tras w Polsce. Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku doszło na niej do 374 wypadków, w których zginęły 54 osoby. Mimo ciągłej rozbudowy i dbania o bezpieczeństwo, nadal dochodzi tam do wielu wypadków.

Z raportu policjiWypadki drogowe 2018” wynika, że droga krajowa nr 7 jest najniebezpieczniejszą trasą tego typu w Polsce. Z kolei do największej liczby autostradowych wypadków dochodzi na trasie A4. Jako główne przyczyny zdarzeń drogowych policja podaje przede wszystkim niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym oraz brak zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

W ostatnich latach liczba wypadków spadła, choć zdarzają się wyjątki. Od 2011 roku obserwowany jest spadek wypadków drogowych i ich ofiar. Zmieniło się to w 2016 roku, kiedy nastąpił spory wzrost. W 2017 roku znów zanotowano spadek w porównaniu do roku poprzedniego, a w 2018 roku choć zmniejszyła się liczba wypadków i osób rannych, wzrosła liczba osób zabitych.

Zobacz wideo

Najniebezpieczniejsze trasy w Polsce

Niechlubne pierwsze miejsce w rankingu najbardziej niebezpiecznych tras w Polsce zajmuje krajowa „siódemka”, która prowadzi od Żukowa koło Gdańska, przez Warszawę, aż do słowackiej granicy w Chyżnem. Droga ma prawie 800 kilometrów długości, a w zeszłym roku doszło na niej do 374 wypadków. W zdarzeniach zginęły 54 osoby, a 510 zostało rannych.

Na drugim miejscu znajduje się DK91 łącząca Gdańsk, Toruń, Łódź, Piotrków Trybunalski i Częstochowę. Tam w zeszłym roku odnotowano 373 wypadki, w których zginęło 31 osób a 465 zostało rannych.

Na tych autostradach jest niebezpiecznie

A która autostrada nosi miano najniebezpieczniejszej w Polsce? Jak wynika z raportu policji, do największej liczby wypadków (175) doszło na autostradzie A4. We wszystkich zdarzeniach na tej trasie zginęło 19 osób, a 258 zostało rannych. Na drugim miejscu znalazła się autostrada A2 – tam w 118 wypadkach zginęło w zeszłym roku 12 osób, a 159 zostało rannych. Niewiele lepszą opinią może pochwalić się autostrada A1. W 2018 roku doszło na niej do 115 wypadków, w których zginęło 20 osób, a 174 osoby zostały ranne.

Wypadki w liczbach

Najwięcej wypadków odnotowano w październiku (9,8 proc.), a jeśli chodzi o dzień tygodnia, do kolizji najczęściej dochodzi w piątki (16,5 proc.). Co ciekawe, w 2018 roku do zdecydowanej większości wypadków dochodziło na prostych odcinkach dróg (aż 17 496 wypadków). Kolejno w tabeli znajdują się wypadki na łuku/zakręcie – do takich zdarzeń doszło 3570 razy. Aż 79,7 proc. wypadków przydarza się kierowcom na drogach dwukierunkowych jednojezdniowych. Znacznie mniej (13,9 proc.) występuje na trasach o dwóch jezdniach jednokierunkowych, a jeszcze mniej (3,7 proc.) na drogach jednokierunkowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA