Mandat za palenie papierosów w samochodzie? Zapłacisz nawet 500 złotych

Czy można dostać mandat za palenie papierosów w samochodzie? Okazuje się, że tak, i to całkiem słony!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, regularnie po papierosa sięga 19% Polaków. W 2017 roku przeciętny obywatel wypalił 1610 papierosów. Liczba osób uzależnionych spada, ale wciąż jest bardzo duża.

Przyczyn należy szukać w pośpiechu i trybie wielkomiejskiego życia obfitującego w wiele stresowych sytuacji. Sytuacji nie poprawia zakaz palenia w miejscach publicznych. Sięgamy więc po wyroby tytoniowe w samochodzie, a to naraża nas na wysoki mandat.

Zobacz wideo

Czy można dostać mandat za palenie papierosów w samochodzie?

Zgodnie z art. 63 p. 5. - Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że zakaz dotyczy taksówek, przewozu osób i aut służbowych. Nie muszą obawiać się użytkownicy prywatnych pojazdów osobowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że według definicji, pojazd osobowy konstrukcyjnie jest przeznaczony do przewozu maksymalnie 9 osób.

Ustawodawca zareagował też na nowe produkty na rynku papierosowym. Mowa to u elektronicznych papierosach i innych tego typu urządzeniach. Znowelizowane regulacje weszły w życie w 2016 roku.

Zgodnie z art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych w:

 • pomieszczeniach zakładów pracy
 • środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych
 • innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

Mamy więc odpowiedź dotyczącą używanych na co dzień osobowych samochodów służbowych. Zgodnie z literą prawa są one miejscem pracy i podlegają pod wszelkie kary przewidziane przez ustawodawcę. A te akurat nie są niskie.

Jaki mandat grozi za palenie papierosów w samochodzie?

Podstawowy mandat za złamanie zakazu palenia w samochodzie wynosi 50 złotych. Ustawodawca nie przewidział w tej sytuacji dodatkowych punktów karnych.

Naruszenie przepisów w pojeździe służbowym wiąże się z karą finansową w wysokości 500 złotych. To równowartość 30-35 paczek papierosów.

Ustawa Prawo o ruchu drogowych dopuszcza jeszcze jedną sytuacją. Z Artykułu 60 p. 1 wynika, że zabrania się używaniu pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Dotyczy to sytuacji, gdy papieros rozprasza uwagę kierowcy lub wywołuje niebezpieczne manewry na drodze. Jeśli policjant dopatrzy się nieprawidłowości, może wystawić mandat w wysokości 200 złotych.

Nie wyrzucaj niedopałków przez okno

Radzimy również przestrzegać zakazu zaśmiecania przestrzeni publicznej. Wyrzucenie niedopałka papierosa przez okno samochodu wiąże się z karą w wysokości 100 złotych. Co ważne, nie musimy być złapani na gorącym uczynku. Wystarczy, że zdarzenie nagra rejestratorem użytkownik innego samochodu i zgłosi sprawę na policję.

Takie zachowanie jest nie tylko zagrożone mandatem lecz również zwyczajnie nieeleganckie. Ponadto, w Polsce traktowane pobłażliwie. Inaczej ma się rzecz w innych krajach. W niektórych włoskich miastach (w tym stolicy), wyrzucenie niedopałka wiąże się z karą w wysokości nawet 200 euro.

Więcej o:
Komentarze (5)
Mandat za palenie papierosów w samochodzie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosc

  Oceniono 5 razy 5

  zwyczajne sranie w banie i nic poza tym .---ludu pracujący miast i wsi masz się bać wszystkiego i wszystkich a z resztą to my już sobie damy radę .

 • a_weasley

  Oceniono 3 razy 3

  Ruskie gadanie. Kasta jest kreatywna, ale nie do tego stopnia, żeby zrobić wynalazek, że pojazd jest pomieszczeniem.

 • fast180

  Oceniono 2 razy 2

  Na drzewo, nie ma to jak tworzyć martwe przepisy.

 • Gość: Marcin

  0

  Jak komuś się nie podoba palenie w samochodzie bo sam nie pali a kierowca tak to nie dość że to śmierdzi i jak są zamknięte okna to pasażer może się udusić a poza tym nie wszyscy lubią zapach dymu papierosowego i może im to przeszkadzać np .może im być niedobrze albo mogą zemdleć.Ludzie powinniście pomyśleć zanim zapalicie w samochodzie bez otwartych okien. Ostatnio widziałem najprawdopodobniej jakiegoś tatę który jeździł z córką paląc papierosa z zamkniętymi oknami, przecież ta dziewczynka mogła się udusić, SKANDAL ! Sam jestem zwolennikiem papierosów i uważam,że w ogóle nie powinno się ich palić,zwłaszcza w samochodzie,ponieważ szkodzi to zdrowiu. Jeszcze ci głupi gó...arze którzy palą nie wiedzą co czynią. Nie wiem kto wymyślił sam wyrób tytoniowy i papieros. I szczerze mówiąc sam kiedyś próbowałem,ale zrozumiałem,że źle zrobiłem i już nigdy więcej tego nie zrobię. W nastoletnim wieku a dokładnie jak miałem 15 lat paliłem 3-6 papierosów dziennie i prawie się od tego uzależniłem.Jednak później moja matka nakryła mnie z moimi kolegami na paleniu tego tytoniu i skończyło to się dla mnie karą. Mama kazała mi rzucić palenie a ja jej wszystko opowiedziałem że paliłem już wcześniej,z resztą bardzo śmierdziało mi z buzi zapewne moja mama od razu wyczuwała,że paliłem ale ja brałem miętówki i jakoś wybrnąłem .I od tamtego czasu nie palę do dziś. NIE POLECAM

 • Gość: kchc

  0

  "Zgodnie z art. 5. 1. Zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, i palenia papierosów elektronicznych w:"
  Ale o którą ustawę chodzi, to już autor nie wie. Na pewno nie o Prawo o ruchu drogowym. Sprawdzałem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX