Czy można dostać mandat za jedzenie w samochodzie?

Wzmożony ruch i liczba wypadków wymusiły na ustawodawcy zmianę przepisów. Niestety, niekorzystnych dla kierowcy. Okazuje się, że można dostać mandat za jedzenie w samochodzie.

Jedzenie w samochodzie jest częstym zjawiskiem. W domu brakuje czasu na zjedzenie śniadania, więc warto wykorzystać drogę do pracy na nadrobienie zaległości. W trasie też czasem szkoda miejsca w napiętym harmonogramie na krótki postój. Łatwiej zamówić w okienku i wyruszyć z pełną torbą w dalszą podróż. Niestety, w określonych sytuacjach, mandat może być dotkliwy.

Zobacz wideo

Przepisy i regulacje prawne, które zabraniają jedzenia w samochodzie

Art. 63 p. 5. mówi - Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Podstawowy mandat za złamanie zakazu spożywania pokarmów i napojów w samochodzie wynosi 50 złotych. Ustawodawca nie przewidział w tej sytuacji dodatkowych punktów karnych. Należy też liczyć się z bardziej dotkliwą karą, jeśli policjant dopatrzy się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Dotyczy to sytuacji, gdy spożywanie posiłku rozprasza uwagę kierowcy lub przyczynia się do ograniczonej koncentracji i wywoływania niebezpiecznych manewrów na drodze. W razie nieprawidłowości, użytkownik musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 złotych.

Komu należy się mandat za jedzenie w samochodzie?

Zgodnie z treścią ustawy Prawo o ruchu drogowym, nie każdy musi się obawiać. Przepisy dotyczą kierowców zawodowych pracujących w firmach zajmujących się przewozem osób. Obawiać się powinni również taksówkarze i motocykliści, choć w tej ostatniej kwestii trudno sobie wyobrazić jednośladowego jeźdźca na autostradzie z kanapką w ręku.

Jak uniknąć mandatu za jedzenie w samochodzie?

Najłatwiej porozumieć się z pracodawcą w kwestii cyklicznych przerw, jeśli te regulowane przez ustawodawcę okażą się niewystarczające. Zdecydowanie bezpieczniej jest zjechać na 10 minut na parking, niż odwracać uwagę od drogi schylając się po kubek z kawą lub zanurzając frytki w keczupie. Podstawa to zdrowy rozsądek.

Więcej o:
Komentarze (29)
Czy można dostać mandat za jedzenie w samochodzie?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • klm747

  Oceniono 49 razy 47

  artykuł z dupy durnia Mokwińskiego - wystarczyłoby napisać, że dotyczy to tylko kierowców taksowek i autobusów...

 • dejacek

  Oceniono 8 razy 8

  przepis dotyczy kierowców autobusów i taksówek. Koniec kropka. Nic nowego, był już 50 lat temu

 • Gość: Lovelas.

  Oceniono 8 razy 6

  A podczas kierowania samochodem może dziewczyna robić mi loda. Bo nie wiem??

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 6

  Kierowco! Jeśli już jesz podczas jazdy, to nie jedz nożem i widelcem!

 • Gość: w.s3

  Oceniono 6 razy 6

  Mając na uwadze ilość wypadków to trudno posądzić rodzimych kierowców o rozsądek a co dopiero o 'zdrowy rozsądek'.

 • feelek

  Oceniono 7 razy 3

  "... jesz w samochodzie?... możesz dostać mandat ..."

  Jeśli już to poproszę Big Maca.

 • Gość: observer

  Oceniono 7 razy 3

  ostatnio widziałem cwaniaka, jechał na rowerze bez trzymanki i pisał smsa

 • slade1972

  Oceniono 8 razy 2

  O! K...! Nie widziałem! Myślałem, że grozi mi tylko pobrudzenie wnętrza samochodu lub ubrania!
  Dzięki WB Gazeto!

 • Gość: MaTT

  Oceniono 8 razy 2

  Przepis w większości martwy po co takie przepisy? Nie wiem. Kto je wymyśla/ Wiem .Uszczęśliwiacze wszystkich , fanatycy wszelkiej poprawności , zawsze wiedzący lepiej co kto ma robić i czego potrzebuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX