Volkswagen Touareg V8 TDI - pożegnanie z tak dużymi dieslami

Filip Trusz
Informacja, że Touareg otrzyma pod maskę potężnego diesla V8 zaskoczyła wielu obserwatorów. To dziwny ruch, biorąc pod uwagę, jak mocno VW stawia na elektryki. Okazuje się, że będzie to swoiste pożegnanie z tak dużymi silnikami.

W Genewie zadebiutował Volkswagen Touareg TDI. To topowa odmiana flagowego SUV-a z Wolfsburga. Potężny silnik ma 4 litry pojemności, 421 KM mocy i imponujące 900 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Standardem jest oczywiście automatyczna skrzynia biegów i napęd 4x4. Osiągi?

  • Przyspieszenie od 0 do 100 km/h - 4,9 sekundy
  • Prędkość maksymalna - 250 km/h

W kontekście afery Dieselgate, potężnych inwestycji w samochody elektryczne i nieodległej premiery pierwszego Volkswagena I.D., premiera SUV-a z tak dużym dieslem mogła dziwić. Okazuje się jednak, że VW wkładając V-ósemkę pod maskę swojego okrętu flagowego postanowił pożegnać się z pewną erą w swojej historii.

Volkswagen Touareg V8 TDIVolkswagen Touareg V8 TDI fot. Volkswagen

- Bardzo prawdopodobne, że to ostatni diesel V8 w naszym aucie - przyznał Jurgen Stackman, szef marketingu VW, serwisowi Top Gear. W tej samej rozmowie przyznał, że nowy Touareg V8 TDI ma być podobnym samochodem, jak Touareg V10 TDI, modelem wyjątkowym i rzadko spotykanym.

Polskiego cennika Volkswagena Touarega V8 TDI jeszcze nie znamy. Auto do sprzedaży oficjalnie wejdzie w maju.

Zobacz wideo
Więcej o: