Surowa kara za jazdę korytarzem życia w Polsce. Sąd wydał wyrok w sprawie kierowcy maserati

Piotr Kozłowski
46-letni kierowca maserati, który jechał za karetką, korzystając z tzw. korytarza życia, został surowo ukarany przez polski sąd. Stracił prawo jazdy na 8 miesięcy i musi zapłacić 1500 zł grzywny.

Jazda za pędzącą na sygnale karetką skończyła się w sądzie. Kierowcy zarzucono złamanie szeregu przepisów, w tym m.in.: zakaz wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym, zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu czy spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mężczyzna, żeby ominąć korek poruszał się za jadącą na sygnale karetką pogotowia. Pomimo zwrócenia uwagi przez kierowcę karetki mężczyzna nie zaprzestał kontynuowania jazdy korytarzem życia, jaki tworzyli pozostali uczestnicy ruchu drogowego w celu bezpiecznego przejazdu karetki. Ponadto kierujący niejednokrotnie stworzył zagrożenie bezpieczeństwa dla pojazdów jadących z naprzeciwka, których kierowcy próbując włączyć się do ruchu po przejechaniu pojazdu uprzywilejowanego zmuszeni byli gwałtownie hamować.

- powiedział rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

46-letni kierowca maserati stracił prawo jazdy na 8 miesięcy i musi zapłacić 1500 zł grzywny.

Korytarz ratunkowy jest przeznaczony dla karetek. Nie blokuj go, bo sam możesz kiedyś potrzebować pomocy

Jak zachować się względem pojazdu uprzywilejowanego

Kierowcy mają obowiązek ułatwić przejazd pojazdom jadącym na sygnale. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem w wysokości 300 złotych oraz pięcioma punktami karnymi. Sposób, w jaki należy ustępować pierwszeństwa, jest uzależniony od sytuacji. Czasem wystarczy trzymanie się krawędzi drogi, w innych sytuacjach należy wykorzystać zatoki przystankowe czy pobocza. Policja nie ma prawa ukarać kierowcy, który ustępując np. karetce, złamie przepisy.

Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym dotyczy również pieszych i rowerzystów. Nie wolno przechodzić przez przejście dla pieszych wtedy, kiedy nadjeżdża np. radiowóz na sygnale.

Więcej o: