Surowa kara za jazdę korytarzem życia w Polsce. Sąd wydał wyrok w sprawie kierowcy maserati

Piotr Kozłowski
46-letni kierowca maserati, który jechał za karetką, korzystając z tzw. korytarza życia, został surowo ukarany przez polski sąd. Stracił prawo jazdy na 8 miesięcy i musi zapłacić 1500 zł grzywny.

Jazda za pędzącą na sygnale karetką skończyła się w sądzie. Kierowcy zarzucono złamanie szeregu przepisów, w tym m.in.: zakaz wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym, zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniu czy spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mężczyzna, żeby ominąć korek poruszał się za jadącą na sygnale karetką pogotowia. Pomimo zwrócenia uwagi przez kierowcę karetki mężczyzna nie zaprzestał kontynuowania jazdy korytarzem życia, jaki tworzyli pozostali uczestnicy ruchu drogowego w celu bezpiecznego przejazdu karetki. Ponadto kierujący niejednokrotnie stworzył zagrożenie bezpieczeństwa dla pojazdów jadących z naprzeciwka, których kierowcy próbując włączyć się do ruchu po przejechaniu pojazdu uprzywilejowanego zmuszeni byli gwałtownie hamować.

- powiedział rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

46-letni kierowca maserati stracił prawo jazdy na 8 miesięcy i musi zapłacić 1500 zł grzywny.

Korytarz ratunkowy jest przeznaczony dla karetek. Nie blokuj go, bo sam możesz kiedyś potrzebować pomocy

Jak zachować się względem pojazdu uprzywilejowanego

Kierowcy mają obowiązek ułatwić przejazd pojazdom jadącym na sygnale. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem w wysokości 300 złotych oraz pięcioma punktami karnymi. Sposób, w jaki należy ustępować pierwszeństwa, jest uzależniony od sytuacji. Czasem wystarczy trzymanie się krawędzi drogi, w innych sytuacjach należy wykorzystać zatoki przystankowe czy pobocza. Policja nie ma prawa ukarać kierowcy, który ustępując np. karetce, złamie przepisy.

Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym dotyczy również pieszych i rowerzystów. Nie wolno przechodzić przez przejście dla pieszych wtedy, kiedy nadjeżdża np. radiowóz na sygnale.

Więcej o:
Komentarze (80)
Kara za jazdę korytarzem życia. Sąd wydał wyrok w sprawie kierowcy maserati
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • elasp

  Oceniono 62 razy 54

  1500 zł dla kierowcy maserati? 8 miesięcy bez prawa jazdy? To jest "surowy wyrok"? To poklepanie gościa po plecach.

 • winku

  Oceniono 47 razy 43

  1500 zl dla kierownicy masserati. Na pewno po tej karze, będzie żebrał o chleb...

 • Gość: marrob

  Oceniono 47 razy 33

  Zabolałoby tego buraka gdyby sąd ogłosił przepadek auta na rzecz Skarbu Państwa. A jesli auto było w leasingu to nakaz zapłaty równowartości auta. Wtedy gnoja by zabolało. A tak tylko sie śmieje....

 • Gość: malignans

  Oceniono 34 razy 32

  Przypominam, że Jacek Kurski w analogicznych okolicznościach został uwolniony od zarzutów, bo sąd uznał, że się po prostu spieszył. I kto tu jest specjalną kastą?

 • 1852m

  Oceniono 31 razy 29

  Trochę mała ta grzywna... tak x 10 było by OK :)

 • Gość: HvK

  Oceniono 22 razy 22

  Brał przyklad z szefa TVPis. A tak swoja droga to jak zostal ukarany Kurski?

 • nord-ost

  Oceniono 24 razy 22

  No te surowe 1500 zł to go pewnie rozłożyło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX