Podatek od zakupu samochodu w 2019 r. Spóźnialscy zapłacą ponad 30 tys. zł.

Po zakupie samochodu należy pamiętać o szeregu formalności i podatków. W razie zaniechania ustawowych obowiązków, nabywca pojazdu może zostać ukarany astronomiczną grzywną. Ile wynosi podatek od zakupu samochodu w 2019 r.?

Podatek od zakupu samochodu

Podatek PCC od kilkunastu lat się nie zmienia i wynosi 2 procent. Należy go zapłacić w momencie, gdy kupujemy samochód od podmiotów nie będących podatnikami VAT.

To oznacza, że jeśli rynkowa wartość pojazdu wynosi 15 tysięcy złotych, trzeba odprowadzić do urzędu 300 złotych.

Zaniżanie wartości przedmiotu umowy ma uzasadnienie jedynie w przypadku, gdy auto jest uszkodzone. Wówczas, po przedstawieniu dokumentacji fotograficznej lub kosztorysu naprawy, urzędnik spojrzy przychylnym okiem na kwotę widniejącą w umowie. W pozostałych przypadkach odniesie się do urzędowych widełek i sam narzuci stawkę podatku. Od decyzji pracownika urzędu skarbowego można się odwołać.

Zobacz wideo

14 dni na uiszczenie podatku od zakupu samochodu

Na zapłacenie podatku ustawodawca przewidział 14 dni od dnia zakupu samochodu.

W tym celu, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A (kilku nabywców). Nie trzeba tego jednak robić osobiście. Wystarczy wysłać wypełniony dokument listem poleconym lub drogą elektroniczną.

Pieniądze muszą trafić na rachunek bankowy przypisanego do nowego właściciela urzędu w określonym terminie. Jeśli nastąpi to później, „skarbówka” ma prawo nałożyć dotkliwą karę – od 168 do 33 600 złotych. W przypadku wystąpienia poślizgu z płatnością, warto zawczasu złożyć oświadczenie (czynny żal).

Należy w nim przyznać się do winy oraz zobowiązać się do uiszczenia finansowych zaległości wraz z ustawowymi odsetkami. Ostateczna decyzja należy jednak do naczelnika urzędu skarbowego.

Co ważne, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przedawnia się po pięciu latach.

Kiedy nie trzeba płacić podatku PCC?

Ustawodawca przewidział też uprzywilejowane grupy zwolnione z odprowadzenia PCC. Należą do nich osoby niepełnosprawne kupujące pojazd na własny użytek. Na brak opłat mogą również liczyć nabywcy samochodów, których wartość nie przekracza 1000 złotych.

Jeśli pojazd pochodzi od podmiotu będącego płatnikiem VAT, podatek PCC także nie występuje. Dotyczy to transakcji dokonywanych między innymi z komisami i salonami samochodowymi. Podobne procedury obowiązują w przypadku samochodów z zagranicy. W myśl polskiego prawa, w takiej sytuacji przysługuje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Więcej o:
Komentarze (21)
Podatek od zakupu samochodu w 2019 r.
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 46 razy 46

  Złodziejstwo. Najpierw państwo zabiera przy wypłacie pensji, potem przy odłożeniu oszczędności w banku i jeszcze wyciąga swoje parszywe łapy gdy chcę kupić za zaoszczędzone. Potrójne opodatkowanie żeby tłuste świnie miały jeszcze bardziej tłuste brzuchy.

 • Gość: MaTT

  Oceniono 23 razy 21

  Pobieranie podatków - nie tylko tego , od pieniędzy już raz opodatkowanych podatkiem dochodowym, to patologia i zwykłe zdzierstwo.

 • vomiting_frog

  Oceniono 14 razy 14

  "Pieniądze muszą trafić na rachunek bankowy przypisanego do nowego właściciela urzędu"
  Nurtuje mnie pytanie jak stać się nowym właścicielem urzędu ;)

 • Gość: morkel

  Oceniono 6 razy 6

  Kto Wam pisze te podatkowe teksty? Przecież to kompletny bełkot.

 • Gość: Kris

  Oceniono 3 razy 3

  Zlodzieje skarbowi

 • Gość: rtg

  Oceniono 3 razy 3

  "Jeśli nastąpi to później, „skarbówka” ma prawo nałożyć dotkliwą karę – od 168 do 33 600 złotych. "

  Ciężko mówić o dotkliwości 168zł. CIężko tez autorowi było sprawdzić i napisać co i jak wpływa na wysokość kary. widełki 168-33600 to dość duży rozrzut.

 • Gość: Lech1963

  Oceniono 2 razy 2

  To jest podetek z komuny od wzbogacenia ! Komuna jest beee ale podatek OK

 • alakyr2

  Oceniono 2 razy 2

  podatku nie płaci się jeśli sprzedawca mieszka zagranicą i do transakcji doszło poza granica Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX