Zmiany w leasingach miały załamać rynek. Wszystko wskazuje jednak na to, że nic takiego się nie wydarzy

Piotr Kozłowski
Eksperci byli w błędzie. Marki premium w Polsce radzą sobie doskonale, notując kolejne wzrosty sprzedaży. A na początku tego roku miało być zupełnie inaczej.

Początek roku miał załamać rynek leasingów w Polsce. Wszystko przez nowe przepisy podatkowe uderzające w tych, którzy byli zainteresowani zakupem samochodów droższych niż 150 tys. zł - od 1 stycznia wartość rat leasingowych jest kosztem podatkowym wyłącznie do tej kwoty. Jak wynika z najnowszych danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów, nowe przepisy nie odstraszyły jednak przedsiębiorców - obawy ekspertów i komentatorów były przedwczesne.

Marki premium mocno w górę

W lutym 2019 roku Polacy kupili i zarejestrowali 5 671 samochodów klasy premium, o 12,5 proc. więcej w porównaniu ze styczniem tego roku oraz o 18,6 proc. więcej w zestawieniu z lutym roku 2018. Sprzedaż aut w tym segmencie zachowywała się odmiennie niż cały rynek nowych samochodów osobowych, w przypadku którego wzrosty rok do roku były na minimalnym plusie. W styczniu i w lutym 2019 roku Polacy kupili i zarejestrowali 10 712 aut klasy premium, o 7,8 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

- czytamy w raporcie przygotowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Najpopularniejsze marki i modele premium w Polsce

W lutym tego roku najwięcej samochodów klasy premium sprzedał w Polsce Mercedes (2897 samochodów, czyli 0 10,4 proc. więcej niż rok temu - do wyniku nie wlicza się osobowych wersji vanów, ale uwzględnia się klasę V). Drugie było BMW (2509 i ogromny skok procentowy wynoszący 62 proc. względem lutego 2018), a trzecie Audi, które sprzedało 1926 samochodów. Audi było jedyną marką z "wielkiej trójki", które zaliczyło spadek sprzedaży względem ubiegłego roku (aż o 25,5 proc.). Czwarte było Volvo, które deptało marce z Ingolstatd po piętach - sprzedało 1754 (+11,7 proc.). Kolejne marki w zestawieniu są daleko w tyle.

W zestawieniu najpopularniejszych modeli premium lider pozostaje bez zmian - polski rynek zdominowało Volvo XC60, które z wynikiem 454 sprzedanych egzemplarzy zostawiło w tyle BMW serii 5 (308) i BMW serii 3 (238). 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (15)
Zmiany w leasingach miały załamać rynek. Wszystko wskazuje na to, że nic takiego się nie wydarzy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Zdziwiony

  Oceniono 4 razy 4

  Bmw 3 auto klasy premium jaka gazeta takie artykuly

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 8 razy 4

  Poczekajmy do maja - kwietnia kiedy to przestaną być realizowane dostawy na umowy leasingowe podpisane do końca roku. Kolejka była taka, że na niektóre pojazdy BMW, szczególnie te produkowane w USA trzeba czekać kilka miesięcy.

 • poparzony

  Oceniono 6 razy 2

  efekt 500+ ;)

 • owrank

  Oceniono 1 raz 1

  To są rejestrowane umowy podpisane w 2018 a poza tym wiadomo przecież że pod koniec 2018 roku na wszystkie auta sztucznie podniesiono cenę a teraz ceny transakcyjne spadna o około 15 procent i efekt zmian podatkowych w leasingach zostanie w znacznym stopniu wzięty na siebie przez producentów aut premium. A jaki rabat mogą dać tacy producenci to wiedza Ci którzy kupowali np. Audi a6 w 2017 roku i przy cenie xennikowej 215 ys. Zł cena transakcyjne spadała do 160 tys. Zl

 • Gość: jfghh

  Oceniono 5 razy 1

  byłem w salonie mercedesa przed świetami w tym gorącym okresie, nawet mnie obsłużyć nie chcieli, teraz to mam was w dupie was i te gowniane leasingi i ten wasz gowniany kraj , przynajmniej skończy się robienie w uja przez januszy biznesu pracownik 15 letnim ruplem a janusz biznesu mercedesem S-ką za pół bańki

 • Gość: Maciej

  Oceniono 5 razy 1

  Zgadzam się z przedmówcami. To są leasingi podpisane przed nowym rokiem na starych zasadach, a tylko odebrane i zarejestrowane po nowym roku. Dobrobyt skończy się po pierwszej połowie roku.

 • Gość: polak maly

  Oceniono 2 razy 0

  a gdzie te marki premium?

 • Gość: Kuba

  Oceniono 2 razy 0

  Oczywiście, że są to samochody rejestrowane na umowy podpisane przed końcem roku.

 • Gość: Kryspin cesarz internetu

  Oceniono 2 razy 0

  Xc60 oczywiście piękny samochód ale wiadomo że litraż czyli 2.0 robi z akcyza swoje, poza tym Volvo premium, hmm no może tak, raczej temat rozbija się o samochód za 500k tutaj zakup w Polsce to będzie potężną strata porównując do roku poprzedniego, więc kto bedzie mógł kupi na firmę w Cz albo De

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX