Kobiety zmieniły motoryzację! Te rzeczy w samochodach zawdzięczamy paniom

Może się wydawać, że branża motoryzacyjna jest zdominowana przez mężczyzn. I choć faktycznie kobiety są w tym świecie mniejszością, nie znaczy to, że nie zapisały się na kartach motoryzacyjnej historii.

Lusterka wsteczne, oznakowanie pasów ruchu, kierunkowskazy – to rzeczy wynalezione przez pomysłowe kobiety. Pionierki motoryzacji zmieniły branżę i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom kierowców. Oto cztery kobiety, które zrewolucjonizowały świat samochodów.

June McCarroll (1867-1954) wyznaczyła pasy ruchu

Gdyby trzeba było wskazać jednego wynalazcę, który łączyłby kreatywność z determinacją, byłaby nim June McCarroll. W 1917 roku McCarroll, z zawodu lekarka, podczas jazdy do swojego kalifornijskiego gabinetu została zepchnięta z drogi przez ciężarówkę. Stwierdziła wtedy, że linia dzieląca jezdnię na dwie połowy zapobiegłaby temu wypadkowi.

Jej pomysł pozostawał bez odpowiedzi ze strony lokalnych władz, ale McCarroll postanowiła nie składać broni. Własnoręcznie wymalowała pasy na wybranym odcinku drogi, a następnie wraz ze stowarzyszeniami kobiecymi rozpoczęła kampanię na rzecz rozszerzenia tej inicjatywy. W końcu władze Kalifornii uchwaliły prawo wprowadzające to rozwiązanie, przez co 5 600 kilometrów dróg stanowych podzielono linią, wyznaczając pasy ruchu. Dziś system znaków poziomych obowiązuje praktycznie na całym świecie.

MARCIN STĘPIEŃ

Florence Lawrence (1886-1938) – gwiazda, kolekcjonerka, innowatorka

 „Pierwsza gwiazda kina” – tak mówi się o Florence Lawrence, jednej z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorek przełomu XIX i XX wieku, która w swoim dorobku zebrała niemal 300 ról filmowych. Jednak Lawrence miała wiele pasji poza filmem, a jedną z najważniejszych była motoryzacja. Aktorka była miłośniczką samochodów, dysponującą pokaźną kolekcją najróżniejszych modeli. Nie ograniczała się tylko do prowadzenia aut, ale także zajmowała się ich naprawą i usprawnianiem.

Lawrence zaprojektowała ruchome łopatki wskazujące kierunek jazdy samochodu, a także znak STOP, który pojawiał się po naciśnięciu hamulca. Wynalazki te z czasem zamieniły się we współczesne kierunkowskazy i światła hamowania. Lawrence nigdy nie opatentowała swoich pomysłów, ale jej wkład w rozwój branży jest nie do przecenienia.

Tak funkcjonują kierunkowskazy nowego Audi A8 - wideoTak funkcjonują kierunkowskazy nowego Audi A8 - wideo Tak funkcjonują kierunkowskazy nowego Audi A8 - wideo

Mary Anderson (1866-1953) opatentowała wycieraczki

W 1902 roku Mary Anderson, farmerka i hodowca winorośli z Alabamy, zwiedzała z córkami Nowy Jork. Gdy jechały taksówką w zacinającym marznącym deszczu, Anderson zwróciła uwagę na kierowcę, który co chwila zatrzymywał się, aby usunąć śnieg i błoto z przedniej szyby. Tak wpadła na pomysł wycieraczek. Po powrocie do Alabamy Anderson zaczęła wspólną pracę z projektantem nad odpowiednim mechanizmem, sterowanym dłonią z wnętrza pojazdu. Opatentowała swój wynalazek, ale nie znalazła wtedy nikogo, kto chciałby go wykorzystać. Po wygaśnięciu patentu, wycieraczki zaczęły być montowane jako standardowe wyposażenie większości modeli.

WycieraczkiWycieraczki fot. Tomasz Korniejew

Dorothy Levitt (1882-1922) – najszybsza kobieta na świecie wymyśliła wsteczne lusterko

Dziennikarka, pisarka, aktywista na rzecz kobiet oraz... kierowca wyścigowy. Brytyjka Dorothy Levitt przeszła do historii, kilkukrotnie ustanawiając światowe rekordy prędkości. W 1905 roku zasiadła za kierownicą roadstera, rozpędzając go do 146 km/h. Dzięki swoim umiejętnościom zajęła się zawodowo samochodami i przekazywaniem swojej wiedzy. Podobno wśród osób, które uczyła jazdy, była nawet Królowa Aleksandra – żona Edwarda VII.

W swojej książce z 1909 roku pt. „Kobieta i samochód” Levitt radziła prowadzącym kobietom, by zawsze miały przy sobie lusterko do spoglądania za siebie w razie potrzeby. Tą poradą autorka zapowiedziała powstanie ważnego wynalazku poprawiającego bezpieczeństwo podczas jazdy. Kilka lat później lusterka wsteczne stały się standardem na wyposażeniu wszystkich aut.

Lusterko wsteczneLusterko wsteczne Seat

W świecie motoryzacji pojawia się coraz więcej kobiet. Płeć piękna odnosi sukcesy w motorsporcie, panie często zajmują się projektowaniem aut, a w koncernach motoryzacyjnych nie brakuje inżynierów płci pięknej. Ta zmaskulinizowana przez lata branża jest coraz częściej zdobywana przez kobiety, które w wielu typowo "męskich" dziedzinach często okazują się wręcz lepsze od panów.

Więcej o:
Komentarze (16)
Kobiety zmieniły motoryzację! Te rzeczy w samochodach zawdzięczamy paniom
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gnago

  Oceniono 7 razy 5

  Anglosaskie pitolenie zza oceanu. Chwali sięautorowi że czyta w języku angielskim.Ale hoffman wdrożył wycieraczki i jego wersja patentu była montowana w Fordzie . pierwszym masowym aucie świata. A idea nie jest równoważna z wynalazkiem tak i koło ma tyle samo z opona co ruchome semafory w autachz kierunkowskazami

 • Gość: :/

  Oceniono 5 razy 5

  Macie, mili państwo, jakąś dziwną obsesję na temat penisów i wagin.
  Samochód to samochód, urządzenie mechaniczne, jest bez znaczenia co ma między nogami kierowca.

 • student_zebrak

  Oceniono 9 razy 5

  moja corka wymyslila kolor samochodu, ja reszte.

 • Gość: KR

  Oceniono 6 razy 4

  A co z wycieraczkami J.Hoffmana? Jego patent został wykorzystany przez Forda.

 • Gość: Tiaaaa

  Oceniono 10 razy 4

  Jakie to szczęście niebywałe. Panie zmieniły oblicze motoryzacji! Nie Diesel, Ford, Wankl. Przecież McPherson była kobietą.
  Wiecie, że macie (mieliście) inteligentnych czytelników, którzy wyczują propagandę?

 • fajny_zajety

  Oceniono 12 razy 4

  Nie ma co się dziwić ,ze kobieta wymyśliła lustero wsteczne. Jak inaczej zrobić makijaż jadąc samochodem lusterko wsteczne jest niezbędne. Gdy tylko kobieta wsiadła do samochodu zadała sobie pytanie jak można wytrzymać w pojeżdzie bez oglądania swojej buzki w lustrze. Założyła wiec lusterko. Następnie do auta wsiadł mąż który nie chciał patrzeć na swoją twarz wiec przestawił lusterko okazało się ,ze przy dobrym ustawieniu widać co jest z tyłu pojazdu.

 • toreon

  Oceniono 3 razy 3

  O masz
  Zaraz się okaże, że gdyby nie kobiety to by nie było lądowania na księżycu.

 • pcat

  Oceniono 2 razy 2

  Moja żona:
  - kolor jest najważniejszy
  - żeby audio dobrze i głośno grało
  - wygodny uchwyt na kubek z kawą
  Poza tym zwraca uwagę na wysokie czarne pickupy - stara Navara rusza ją bardziej niż najnowsze nawet Cayenne, ale w innym kolorze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX