Jazda na suwak obowiązkowa. Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w kodeksie drogowym

Piotr Kozłowski
Jazda na suwak z dobrowolnej ma się stać obowiązkowa. Co ważne, projekt odpowiednich zmian w prawie jeszcze w tym roku ma trafić do Rządowego Centrum Legislacji.

Już dziś w niektórych miejscach stoją znaki zalecające ten sposób jazdy. Policja nie wystawia jednak mandatów za niestosowanie się do zaleceń, bo w polskich przepisach nie ma obowiązku jazdy na suwak. Ministerstwo Infrastruktury chce to zmienić. 

Na polskich drogach funkcjonują znaki zalecające jazdę na suwak. Ministerstwo chce, by zmieniły się w nakazy. Kierowcom, którzy nie dostosują się do naprzemiennego pierwszeństwa, będzie groził mandatNa polskich drogach funkcjonują znaki zalecające jazdę na suwak. Ministerstwo chce, by zmieniły się w nakazy. Kierowcom, którzy nie dostosują się do naprzemiennego pierwszeństwa, będzie groził mandat DARIUSZ BOROWICZ

Jazda na suwak ma być obowiązkowa

Jazda na suwak to jedna z lepszych metod walki z korkami. Przydaje się szczególnie podczas remontów ulic i na przewężeniach. Zasada jest prosta - jadąc w korku każdy wpuszcza jednego kierowcę stojącego na ulicy podporządkowanej czy też bocznym pasie, na którym dalsza jazda jest niemożliwa. W ten sposób auta nakładają się na siebie jak ząbki w suwaku. Wprowadzenie obowiązkowej jazdy na suwak nie jest jednak takie proste.

Zmiany wymagają nie tylko znaki (nowy znak drogowy został już zaprojektowany i uzyskał oznaczenie D-56), ale też kodeks drogowy. Otwartym pozostaje pytanie, jak prawnie wymusić na kierowcach, by tylko w określonych sytuacjach stosowali zasadę wpuszczania auta znajdującego się na drodze podporządkowanej. W końcu przy płynnie odbywającym się ruchu jazda na suwak nie obowiązuje - auto wyjeżdżające z drogi podporządkowanej musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa. Najprawdopodobniej obowiązkiem będzie wyłącznie równoległa jazda na suwak, czyli taka, która dotyczy dwóch pasów, z których jeden się kończy.

Zobacz wideo

Szczęśliwie Ministerstwo Infrastruktury może poszukać gotowych rozwiązań w innych krajach Unii Europejskiej. Jazda na suwak jest obowiązkowa chociażby w Niemczech. Na razie nie wiadomo, jakie kary miałyby grozić kierowcom, którzy nie stosowaliby się do nowych przepisów.

Jazda na suwak jest jedną z zasad, które znalazły się na naszej liście 9 dobrych nawyków, których nie uczą na kursach na prawo jazdy, a powinni.

Więcej o:
Komentarze (153)
Jazda na suwak obowiązkowa. Ministerstwo Infrastruktury szykuje zmiany w kodeksie drogowym
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • alberto_srapovoli

  Oceniono 44 razy 34

  A, jak beda znaki, to jestem spokojny. Beda skutecznie dzialac, tak samo jak np. ograniczenia predkosci, albo zakaz wyprzedzania, czy parkowania.

 • nurzwidelec

  Oceniono 31 razy 27

  A kiedy będzie zakaz wciskania się na właściwy pas długo przed zwężeniem? Bo to jest właściwy problem i przyczyna bałaganu.

 • zawsze-aszloch

  Oceniono 31 razy 17

  Przecież Polscy kierowcy to znają i prawidłowo stosują ale poza Polską.
  Ta ustawa to stosowanie Europejskich zasad.

 • liczbynieklamia

  Oceniono 29 razy 15

  Z jednej strony - fajnie. Z drugiej strony wyobrażam sobie trwające latami spory przy stłuczce w takiej sytuacji.

 • lao.premis

  Oceniono 30 razy 14

  Wreszcie !. Niegdy nie mogłemm pojąć Januszy palących sprzęgło zdeżak w zdeżak na jednym pasie, kiedy łatwiej jest zająć dwa pasy nie wydłużając przy tym korków do następnego skrzyzowania i nie blikując go tym samym. Denerwują mnie też kierowcy, którzy zatrzymują się w połowie kończącego się pasa i próbują się bezmyślnie wbijać na drugi zamiast dojechać do końca nie utrudniając i nie blokując ruchu i tam płynnie włączyć się "na suwak". Tymczasem na drodze jest zakaz zatrzymywania się i jak jest pas wolny to trzeba poprostu jechać. To tak trochę jak "może i jestem trochę cwaniak, ale jeszcze nie taki najgorszy bo wcinam się w połowie a nie z przodu."

 • niknejm

  Oceniono 31 razy 13

  Wreszcie. Prawnie usankcjonowane zostanie to, co powinno być standardem, bo po prostu ma sens.

 • sprawazlewa

  Oceniono 16 razy 12

  Problemem w Polsce jest brak wyobraźni ludzi poruszających się po drogach ( zarówno kierowców, pieszych, rowerzystów jak i motocyklistów). Więcej kultury i szacunku do innych ( nie tylko na drodze) mogłyby sprawić, że życie stałoby się łatwiejsze, ale niestety dużo jest takich, którzy "wiedzą lepiej" i będą pouczać, wymuszać, byle postawić na swoim, a innym utrudnić! A przecież "wszyscy Polacy to jedna rodzina"!

 • von_rosen

  Oceniono 9 razy 9

  Można być pewnym, że jeżeli gdzieś sprawdziły się pewne zapisy w prawie drogowym - to u nas ich na pewno nie będzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX