Drobna zmiana wzoru prawa jazdy to spore udogodnienie dla kierowców. Po zmianie miejsca zamieszkania nie trzeba już będzie płacić 100 zł za wymianę dokumentu i przechodzić ścieżki formalnej związanej ze złożeniem wniosku. Co ta zmiana oznacza dla kierowców, którzy prawo jazdy odebrali przed 4 marca 2019 roku?
Nowy wzór prawa jazdy nie oznacza, że wydawane do tej pory dokumenty straciły ważność - nie ma obowiązku wymiany. Data ważności na dotychczasowych dowodach wciąż jest aktualna. A co z posiadaczami bezterminowych praw jazdy wydawanych do 2015 roku?
W latach 2028-2033 bezterminowe prawa jazdy będą musiały zostać wymienione na nowe dokumenty, których ważność to 15 lat. Koszt wymiany prawa jazdy pozostanie bez zmian - to wciąż 100 zł.
Do odnowienia prawa jazdy potrzebujemy sześciu rzeczy: wniosku, badania lekarskiego, fotografii, kserokopii prawa jazdy, dowodu uiszczenia opłaty za ponowne wydanie prawa jazdy oraz oświadczenia o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk.
Oczywiście przy przedłużeniu ważności prawa jazdy nie potrzeba żadnych dodatkowych kursów, jazd czy egzaminów. Najważniejsze jest badanie lekarskie i to od niego zależy, na ile kolejnych lat dostaniemy nowe prawko. Od 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych.