Nowe prawa jazdy są już wydawane. Od dziś zaczął obowiązywać nowy wzór dokumentu

Piotr Kozłowski
Od dziś (4 marca 2019 roku) wydziały komunikacji wydają nowe prawa jazdy. Dokumenty nie zawierają już adresu zameldowania. Nie trzeba już będzie zmieniać prawa jazdy po przeprowadzce.

Drobna zmiana wzoru prawa jazdy to spore udogodnienie dla kierowców. Po zmianie miejsca zamieszkania nie trzeba już będzie płacić 100 zł za wymianę dokumentu i przechodzić ścieżki formalnej związanej ze złożeniem wniosku. Co ta zmiana oznacza dla kierowców, którzy prawo jazdy odebrali przed 4 marca 2019 roku?

Nowe prawo jazdy 2019 - nie ma obowiązku wymiany

Nowy wzór prawa jazdy nie oznacza, że wydawane do tej pory dokumenty straciły ważność - nie ma obowiązku wymiany. Data ważności na dotychczasowych dowodach wciąż jest aktualna. A co z posiadaczami bezterminowych praw jazdy wydawanych do 2015 roku?

Nowe prawo jazdy 2019Nowe prawo jazdy 2019 Fot. Ministerstwo Infrastruktury

W latach 2028-2033 bezterminowe prawa jazdy będą musiały zostać wymienione na nowe dokumenty, których ważność to 15 lat. Koszt wymiany prawa jazdy pozostanie bez zmian - to wciąż 100 zł.

Jak wymienić prawo jazdy

Do odnowienia prawa jazdy potrzebujemy sześciu rzeczy: wniosku, badania lekarskiego, fotografii, kserokopii prawa jazdy, dowodu uiszczenia opłaty za ponowne wydanie prawa jazdy oraz oświadczenia o zapoznaniu się z treścią art. 233 kk.

Oczywiście przy przedłużeniu ważności prawa jazdy nie potrzeba żadnych dodatkowych kursów, jazd czy egzaminów. Najważniejsze jest badanie lekarskie i to od niego zależy, na ile kolejnych lat dostaniemy nowe prawko. Od 20 lipca 2014 w życie weszło rozporządzenie Ministra Zdrowia, które ustaliło sztywną cenę badania kierowców na poziomie dwustu złotych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.