Jaguar XE po faceliftingu umocni swoją pozycję na rynku. Czy to wystarczy, by pokonać konkurencję?

Choć Jaguar jest ekskluzywną, brytyjską marką, modele z kotem na masce nie są zbyt popularne na tle konkurencji. Marka twierdzi, że znaczny facelifting flagowej limuzyny XE może coś w tej kwestii zmienić.

Choć może trudno w to uwierzyć, wielu osobom Jaguar XE wydawał się... mało porywający. Choć eleganckiego wyglądu i świetnego prowadzenia trudno mu odmówić, klientów zniechęcało zachowawcze, wręcz nudne wnętrze. Jaguar najwyraźniej wziął sobie te uwagi do serca, bo właśnie wraca do klientów z faceliftingiem modelu XE. Patrząc na skalę zmian, można tu wręcz mówić o kolejnej generacji.

Zobacz wideo

Nowe szaty kota

Aktualny facelifting mocno zmienił stylistykę nadwozia. Zarówno z przodu jak i z tyłu znajdziemy nowe światła wykonane w technologii LED. Przednie reflektory wyposażono w światła do jazdy dziennej o kształcie litery J. Przemodelowano także zderzaki, które znacznie różnią się od siebie w zależności od wersji standardowej czy usportowionej R-Dynamic. Wszystko tworzy zgraną i mocno odświeżoną całość, a uzupełnieniem są nowe wzory felg i kolorów lakieru.

Jaguar XE facelifting 2019Jaguar XE facelifting 2019 Jaguar

Wszechobecna cyfryzacja

Radykalnych zmian nie zabrakło także w kabinie. Jaguar postawił na pełną cyfryzację i system Touch Pro Duo – dominującym elementem samochodu są dwa ekrany umieszczone na konsoli środkowej. Górny, o przekątnej 10,2 cala) odpowiada za sterowanie multimediami i nawigacją. Dolny o przekątnej 5,5 cala odpowiada za ustawienia klimatyzacji i nawiewu, zatem jest to bardzo podobne rozwiązanie do tego, które znamy m.in. z Audi A8. Jeśli ktoś uważa, że dwa ekrany to za mało, opcjonalnie Jaguar XE może posiadać cyfrowe zegary, a tablica przyrządów ma wówczas przekątną aż 12,3 cala.

Ciekawostką jest fakt, że nowy Jaguar XE ma być swego rodzaju „sztuczną inteligencją”, która będzie uczyła się upodobań kierowcy dotyczących klimatyzacji, fotela czy multimediów.

Jaguar XE facelifting 2019Jaguar XE facelifting 2019 Jaguar

Lepsze materiały

Jaguar umie posypać głowę popiołem. Koncern sam przyznał, że we wnętrzu modelu XE było zdecydowanie za dużo tandetnego plastiku, który kłócił się z wizerunkiem marki i modelu, przez co faktycznie mógł „odstraszać” potencjalnych nabywców. Przy projektowaniu odświeżonej wersji poświęcono tej kwestii dużo uwagi, co ma się przełożyć na znacznie lepsze wykonanie wnętrza zarówno pod kątem samego wyposażenia, jak i użytych materiałów.

Jaguar XE facelifting 2019Jaguar XE facelifting 2019 Jaguar

Producent postanowił zrezygnować z nieco dziwnego pokrętła zmiany biegów (które pojawia się także w Range Roverach) na rzecz tradycyjnego lewarka. Kierownica nowego modelu XE została zaczerpnięta z najnowszego modelu I-Pace co jeszcze bardziej odświeżyło przestrzeń pasażerską i nadało jej lekkości.

Gama silnikowa odświeżonego Jaguara XE ma objąć trzy jednostki napędowe. Czterocylindrowy silnik benzynowy o objętości skokowej 2.0 ma występować w dwóch wariantach mocy – 250 i 300 KM. Jedynym w gamie silnikiem wysokoprężnym będzie 180-konny dwulitrowy diesel o oznaczeniu D180. Wszystkie wersje standardowo współpracują z 8-biegową przekładnią automatyczną. Cenę nowego Jaguara XE poznamy w połowie roku, a auto będzie miało swój oficjalny debiut podczas targów samochodowych w Genewie. W przyszłym roku do gamy dołączą także odmiany zelektryfikowane.

Jaguar XE facelifting 2019Jaguar XE facelifting 2019 Jaguar

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.