Kolejne podwyżki cen na polskich autostradach. Od 1 marca zapłacimy więcej na A4

Filip Trusz
Niestety, mamy kolejne złe informacje z polskich autostrad. Od 1 marca tego roku podwyższone zostaną opłaty za przejazd autostradą A4. Podwyżki ominą jednak kierowców osobówek i motocyklistów.

Od 1 marca kierowców czekają nas podwyżki opłat na autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków. Narzekać mogą przede wszystkim prowadzący większe pojazdy, bo to na nich zostaną nałożone większe opłaty. Zarządca A4, Stalexport Autostrada Małopolska, nie zdecydował się na podwyższenie cen przejazdu dla motocykli i samochodów osobowych.

Nowe opłaty na autostradzie A4

Wysokość opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla pojazdów wszystkich kategorii od 1 marca br. wynosić będzie na każdym z dwóch placów poboru opłat:

  • 5,00 zł – pojazdy pierwszej kategorii: motocykle;
  • 10,00 zł – pojazdy pierwszej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach;
  • 20,00 zł (18 zł) – pojazdy drugiej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami;
  • 20,00 zł (18 zł) – pojazdy trzeciej kategorii: pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami;
  • 35,00 zł (30 zł) – pojazdy czwartej i piątej kategorii: pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy ponadnormatywne.

W nawiasach podajemy ceny sprzed podwyżki opłat.

Jaki jest powód podwyżek opłat na autostradzie A4?

Zmiana wysokości opłat za przejazd jest związana z zaplanowanymi na najbliższy czas inwestycjami, obejmującymi również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej. W 2019 roku chcemy kontynuować prace związane z modernizacją infrastruktury autostradowej, wprowadzić nowe, jeszcze wygodniejsze formy płatności – mówi Rafał Czechowski, rzecznik Stalexportu Autostrady Małopolskiej.
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA