Kolejne podwyżki cen na polskich autostradach. Od 1 marca zapłacimy więcej na A4

Filip Trusz
Niestety, mamy kolejne złe informacje z polskich autostrad. Od 1 marca tego roku podwyższone zostaną opłaty za przejazd autostradą A4. Podwyżki ominą jednak kierowców osobówek i motocyklistów.

Od 1 marca kierowców czekają nas podwyżki opłat na autostradzie A4 na odcinku Katowice-Kraków. Narzekać mogą przede wszystkim prowadzący większe pojazdy, bo to na nich zostaną nałożone większe opłaty. Zarządca A4, Stalexport Autostrada Małopolska, nie zdecydował się na podwyższenie cen przejazdu dla motocykli i samochodów osobowych.

Nowe opłaty na autostradzie A4

Wysokość opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla pojazdów wszystkich kategorii od 1 marca br. wynosić będzie na każdym z dwóch placów poboru opłat:

 • 5,00 zł – pojazdy pierwszej kategorii: motocykle;
 • 10,00 zł – pojazdy pierwszej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach;
 • 20,00 zł (18 zł) – pojazdy drugiej kategorii: pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami;
 • 20,00 zł (18 zł) – pojazdy trzeciej kategorii: pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami;
 • 35,00 zł (30 zł) – pojazdy czwartej i piątej kategorii: pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami oraz pojazdy ponadnormatywne.

W nawiasach podajemy ceny sprzed podwyżki opłat.

Jaki jest powód podwyżek opłat na autostradzie A4?

Zmiana wysokości opłat za przejazd jest związana z zaplanowanymi na najbliższy czas inwestycjami, obejmującymi również prace nieprzewidziane w umowie koncesyjnej. W 2019 roku chcemy kontynuować prace związane z modernizacją infrastruktury autostradowej, wprowadzić nowe, jeszcze wygodniejsze formy płatności – mówi Rafał Czechowski, rzecznik Stalexportu Autostrady Małopolskiej.
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (20)
Podwyżka opłat za przejazd autostradą A4. Od marca zapłacimy więcej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mustang667

  Oceniono 14 razy 12

  Podwyżki wcale nie ominą kierowców aut osobowych i motocyklistów, bo zapłacą za to więcej w towarach na półkach sklepowych.

 • baxter21

  Oceniono 7 razy 7

  To jest chore. Mogą tak sobie podwyższać w nieskończoność jak widać i nikt im tego nie zabroni.

 • Gość: zgr-edo

  Oceniono 9 razy 5

  Mafia watykańska ma stały dopływ gotowki. Umowa na eksploatację A4 Kraków-Katowice nadal tajna. Przypominam ,że ten odcinek w 95% wybudowano za pieniadze podatników jeszcze za PRL. Jakoś w mediach od kilku lat zrobiło się nagle cichutko o Opus Dei.
  To nie Żydzi rządzą polskim państwem, ale watykańscy kolaboranci. Facet który podpisał tajną umowę w imieniu rządu, jest nietykalnym szefem Stalexportu.

 • lucusia3

  Oceniono 3 razy 3

  Oooo. Nowe remonty! na tych samych 50 km. Od lat! Nigdy nie jechałam tamtędy, bez jakichs objazdów, bo remont. Mo\ze bh zatrudnili drugiego pracownika do remontów? Jeden nawyraźniej nie daje rady. I może sie w końcu dowiemy, kiedy zaczną płacić podatek od tej drogi? Na razie cały zysk do kieszeni. Od lat.

 • hens

  Oceniono 3 razy 3

  "Podwyżka jest spowodowana przyszłymi inwestycjami".
  Noż to kużwa specjalista PISowski oszust inwestor nie za swoje.

 • m.martyn

  Oceniono 2 razy 2

  Jakie inwestycje? T może doczekamy się trzeciego pasa w każdym kierunku? Oczywiście sam nie wierzę w to, co piszę. Droga, która od lat jest w permanentnym remoncie. Na palcach jednej ręki policzę, kiedy nie było na niej żadnego ograniczenia czy zwężenia, a od lat jestem zmuszony z niej korzystać, bo alternatywne drogi nie są rozbudowywane, by nie spowodowały odpływu aut z tej płatnej.
  Dogodniejsze formy płatności? Były samoobsługowe bramki, to dawno ich już nie ma. Wprowadzono jakieś idiotyczne nadajniki, które działają tylko na jednym odcinku drogi w Polsce, a poza tym do niczego się nie nadają.

 • piotrus.zibi

  Oceniono 4 razy 2

  S może tak w końcu skonfiskować majątki Kulczyków pochodzące niewątpliwie z kradzieży i oszustw?

 • pieprz.kajenski

  Oceniono 1 raz 1

  Roczny koszt dojazdów do pracy na trasie Kraków-Katowice uwzględniając tylko koszt opłaty za przejazd, to ponad 10.000zł
  Ktoś ma pytania?
  A teraz z innej beczki, ale też transportowej
  Moja rodzina to 2+2 (5lat oraz 7lat). Bilet dla nas na szybki pociąg z Katowic do Warszawy tzn. EIC lub Pendolino, to koszt +/-490zł (tylko bez wciskania kitu, że na pociąg mam kupić bilet miesiąc wcześniej lub jechać o innej godzinie, to będzie taniej)
  Za dłuższą trasę w Czechach tzn. Ostrava-Praga zapłacę za całą rodzinkę 130zł za Pendolino lub 115zł za pociąg klasy EIC. I nie sa to ceny za bilety upolowane miesiąc wcześniej, tylko po prostu zakupione z marszu w kasie lub np. na jutro przez neta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX