Bentley Bentayga Speed - oto nowy najszybszy SUV świata. Pojedzie aż 305 km/h

Filip Trusz
Bentley Bentayga Speed zadebiutuje w Genewie i upomni się o tytuł najszybszego SUV-a na świecie. Jeżeli rzeczywiście będzie tak szybki, jak zapowiadają Brytyjczycy, to koronę zabierze bratniemu Lamborghini Urusowi.

Bentley Bentayga Speed będzie najszybszym SUV-em na świecie - odważnie zapowiada Bentley. Sportową odmianę luksusowego SUV-a z Wielkiej Brytanii zobaczymy już na początku marca podczas Salonu Samochodowego w Genewie.

Aż 305 km/h prędkości maksymalnej w SUV-ie

Bentley Bentayga Speed ma być rekordzistą w kwestii prędkości maksymalnej - auto będzie mogło się rozpędzić do imponujących 305,7 km/h (190 mph). Bentayga Speed zdetronizuje więc Lamborghini Urusa, w którym wskazówka prędkościomierza zatrzymuje się nieznacznie poniżej 305 km/h (189,5 mph).

Obydwa samochody należą do koncernu Volkswagen i zbudowane są na tej samej platformie. Możemy się więc spodziewać, że wewnętrzny pojedynek będzie kontynuowany i Urus odpowie Bentaydze Speed na jednej z kolejnych, dużych imprez motoryzacyjnych.

Jak szybkie są Bentayga i Urus najlepiej pokazuje porównaniu z innymi topowymi SUV-ami. Alfa Romeo Stelvio QV pojedzie 283 km/h, Range Rover SVR -  280 km/h,, BMW X3 M - 280 km/h, Jeep Grand Cherokee Trackhawk - 290 km/h, Porsche Cayenne Turbo - 286 km/h.

Bentley Bentayga SpeedBentley Bentayga Speed fot. Bentley

Brytyjczycy skupiają się na prędkości maksymalnej, ale Bentayga Speed nie ma się czego wstydzić także w kwestii przyspieszenia. Kolos rozpędza się do 100 km/h w 3,9 s, czyli o 0,2 s szybciej od standardowej wersji.

Zastrzyk 26 KM mocy dla dwunastocylindrowego silnika

Pod maską topowego SUV-a Bentleya pracuje dwunastocylindrowa jednostka 6.0 W12  o mocy 626 KM i 900 Nm. Standardowa Bentayga z W12 oferuje kierowcy równe 600 KM. Dla wersji Speed zmieniono także pracę automatycznej skrzyni (ma być ostrzejsza i chętniej przeciągać biegi) oraz dostosowano zawieszenie i układ kierowniczy do bardziej sportowej jazdy. Bentayga Speed będzie się mogła pochwalić także sportowym wydechem i ogromnymi, ceramicznymi hamulcami.

Bentley Bentayga SpeedBentley Bentayga Speed fot. Bentley

Wersja specjalna musi się wyróżniać wyglądem. Bentley dodał więc Bentaydze plakietki z oznaczeniem Speed, przyciemnił grill i reflektory, postawił na 22-calowych obręczach, a z tyłu umieścił duży spojler.

Kabinę Bentaygi Speed wykończono skóra i Alcantarą (to nowość SUV-ie Bentleya), a napisy Speed są iluminowane.

Bentley Bentayga SpeedBentley Bentayga Speed fot. Bentley

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.