Audi A4

Przyjemność prowadzenia, najnowsze technologie, ekscytująca stylistyka i wysoki poziom komfortu - tak do niedawna określano jedynie samochody najwyższej klasy. Czy nowe Audi A4 sprosta oczekiwaniom i stanie się wzorem w klasie średniej?

Gruntownie odnowione A4 prezentuje design typowy obecnie dla Audi - to kolejny model nawiązujący do prototypowego Nuvolari quattro. W czasach powszechnej unifikacji każda marka promuje jakiś charakterystyczny dla siebie element nadwozia - w wypadku Audi jest nim sporych rozmiarów osłona chłodnicy. Choć taka konsekwencja i duża atrapa z przodu wydają się nudne, to jednak 4-drzwiowy sedan A4 może się podobać. Wyważona, ale niepozbawiona sportowego ducha linia nadwozia idealnie wpisuje się w stylistykę zarówno mniejszego A3, jak i większych A6 bądź A8. Audi A4 (klasa D) nieznacznie urosło - w porównaniu z poprzednikiem sedan jest dłuższy o 38 mm, a kombi - o 41 mm. Na pierwszy rzut oka nowa "czwórka" wydaje się jeszcze większa, a to dzięki zamontowaniu długich i wąskich kloszy przednich i tylnych świateł nachodzących na błotniki, wprowadzeniu przetłoczeń na bokach, a także zdominowaniu profilu przez łagodne łuki i smukłe linie zderzaków. Wszystko to sprawia, że oryginalna sylwetka auta jest elegancka i dyskretnie sportowa.

Sport i komfort

Face lifting objął również środek auta. Projektanci A4 wyszli z założenia, że wnętrze pojazdu powinno być stworzone dla kierowcy, a elementy sterowania oraz wskaźniki - znajdować się w polu widzenia prowadzącego. Dzięki czemu podróż będzie nie tylko wygodna, ale także bezpieczna. Dla podkreślenia nowej roli deski rozdzielczej styliści zdecydowali się na poprowadzenie przez tablicę eleganckich wstawek okalających miejsce pracy kierowcy oraz zastosowanie przejść z boczków drzwi na deskę rozdzielczą w kształcie delikatnych łuków. Wszystkie wskaźniki informujące o stanie samochodu umieszczono w centralnym miejscu pomiędzy prędkościomierzem a obrotomierzem. Natomiast przełączniki sterowania klimatyzacją, radioodtwarzaczem oraz systemem nawigacji satelitarnej (opcja) ulokowano w środkowej części konsoli tak, aby ułatwiony dostęp do nich miał także pasażer.

Środkowa część kierownicy swoim trapezoidalnym kształtem nawiązuje do osłony wlotu powietrza.

Audi zadbało o jakość podróży w A4 tak z przodu, jak i z tyłu. Przednie fotele mają szeroki zakres regulacji umożliwiający podróż zarówno wysokim, jak i niskim osobom. Ponadto fotele z przodu są większe niż w innych autach tej klasy, dzięki czemu w "czwórce" poczujesz się jak w "szóstce". Równie wygodnie jest z tyłu.

A4 zapewnia wystarczającą przestrzeń transportową. W sedanie - 460 litrów, a po złożeniu środkowej części oparcia kanapy uzyskasz płaską podłogę (bez problemu przewieziesz np. narty). Dodatkowa zaleta bagażnika to jego regularne kształty.

W kombi, tradycyjnie nazwanym Avant, zmienna przestrzeń ładunkowa otrzymana poprzez zastosowanie podwójnej podłogi w bagażniku jest znakomitym udogodnieniem. Zanim zaczniemy ją demontować, pojemność bagażnika wynosi 377 l. Przy częściowym jej otwarciu uzyskujemy 422 l, a po całkowitym usunięciu paneli przykrywających dno bagażnika jego pojemność wynosi 442 l. Maksymalnie można uzyskać - przy złożonych siedzeniach - 1184 l. W części użytkowej Avanta zamontowano 12-woltowe gniazdko oraz lampkę oświetlającą bagażnik i przestrzeń za autem.

Audi A4 bogato wyposażono - już w wersji podstawowej znajdziesz m.in.: dwustrefową klimatyzację, kierownicę ustawianą w dwóch płaszczyznach, regulowane na wysokość siedziska kierowcy i pasażera, dwustopniowe czołowe poduszki powietrzne, aktywne zagłówki, elektrycznie otwie-rane przednie szyby i lusterka boczne, zdalnie sterowany centralny zamek oraz światła przeciwmgielne. Lista opcji jest długa. Poczynając od 10 wzorów aluminiowych obręczy o rozmiarach od 7x16" do 7,5x17", poprzez koła zimowe, system nawigacji satelitarnej, elektrycznie sterowane fotele oraz system audio BOSE, a kończąc na ksenonowych reflektorach, sportowych siedzeniach i wielu innych elementach.

Dziewięć silników

Pod maską Audi A4 może pracować jeden z pięciu silników benzynowych o pojemności od 1,6 do 3,2 l i mocy od 102 do 255 KM bądź czterech wysokoprężnych - od 2.0 TDI (140 KM) do 3.0 TDI (204 KM).

Trzy z motorów na benzynę napędzały już poprzednią wersję A4: 1.6 (102 KM), 2.0 (130 KM) i turbodoładowany 1.8 T (163 KM). Nowe są jednostki z bezpośrednim wtryskiem benzyny - 3.2 FSI (255 KM) i turbodoładowany 2.0 FSI (200 KM). Wielbiciele diesli również powinni być zadowoleni. Oferowane silniki z pewnością zaspokoją ich oczekiwania tak pod względem osiągów, jak i zużycia paliwa. Nowe są rzędowy, dwulitrowy (już jednak stosowany w innych modelach koncernu Volkswagena) i trzylitrowy V6 o maksymalnym momencie obrotowym 450 Nm - znany z flagowej limuzyny A8 oraz z A6. Prócz nich są jeszcze 1.9 TDI (115 KM) i 2.5 TDI V6 (163 KM) oferowane w A4 przed modernizacją.

Za przekazywanie mocy na koła odpowiadają ręczne skrzynie biegów o pięciu lub sześciu przełożeniach oraz sześciostopniowe automaty - tiptronic lub multitronic. Nową konstrukcją są mechaniczne przekładnie ML (Manu-al/Lenghtwise) oferujące wyjątkową precyzję prowadzenia dźwigni zmiany biegów połączoną z krótkimi skokami drążka. Sześciostopniowy tiptronic będzie dostępny z mocnymi silnikami - 3.2 FSI, 3.0 TDI oraz turbo-doładowanym 2.0 T FSI. Multitronic - łączący zalety przekładni manualnej i automatycznej - powinien idealnie pasować do jednostki 3.2 FSI (255 KM).

Producent pamięta o wielbicielach Audi z napędem na cztery koła. Dla nich stworzono wersję quattro - aż 25% sprzedaży poprzedniej generacji A4 stanowiły samochody 4x4. Podstawową jednostką pracującą pod maską odmiany quattro będą silniki o mocy 163 KM.

Dynamika, komfort, dobre prowadzenie oraz aktywne bezpieczeństwo to główne założenia konstruktorów zawieszenia nowego Audi. Z przodu zamontowano cztery wahacze, z tyłu - elementy trapezoidalne (jak w A6). Całość w celu zmniejszenia masy nieresorowanej wykonano z lekkich materiałów. Uzupełniono ją elementami gumowymi, które łączą nadwozie z zawieszeniem, oraz dwururowymi amortyzatorami gazowymi. We wszystkich wersjach A4 zastosowano hamulce tarczowe na obu osiach - z przodu wentylowane, z tyłu lite. Elementy zawieszenia nie są bezpośrednio montowane do nadwozia, lecz do szczątkowych ram - takie rozwiązanie zapewnia podróżnym wysoki komfort.

Aby prowadzącemu pracowało się lżej, w odmianach 2.0 T FSI, 3.2 FSI oraz 3.0 TDI układ kierowniczy wyposażono we wspomaganie o zmiennej sile (stałej - w wersjach słabszych).

Przed testami

Wyścig po gwiazdki w testach zderzeniowych EuroNCAP nabiera coraz większego tempa. Każda marka chce mieć jak najwięcej samochodów, które uzyskały maksymalną ocenę. Czy tak będzie w wypadku A4? Dla inżynierów Audi bezpieczeństwo było jednym z priorytetów. W przedniej strukturze nadwozia dominują elementy wykonane ze specjalnej stali, która pochłania energię zderzenia. Dodatkowo pasażerów chroni bardzo wytrzymała klatka bezpieczeństwa.

Nowe A4 otrzyma w standardzie system stabilizacji toru jazdy ósmej generacji współpracujący z ABS-em i elektronicznym układem dystrybucji siły hamowania oraz wzmacniający ciśnienie w układzie podczas awaryjnego hamowania. O bezpieczeństwo podróżnych dba duża liczba poduszek powietrznych - dwustopniowe z przodu, przednie boczne (seria) i tylne (opcja). Wszystkie egzemplarze będą wyposażone w mocowania fotelików dziecięcych Isofix.

A4 dołączyło do grona nowych Audi, które teraz wyróżniają się sporym wlotem powietrza w srebrnej obwódce. Nabywcy najmniejszej limuzyny będą mogli się poczuć jak w pojeździe wyższej klasy.