Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy - czemu są potrzebne zimą?

Choć zimą jest najpiękniej gdy świeci słońce, nie jest to zbyt częsty widok. Jeśli jednak trafimy na pogodny dzień, może się on okazać zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego. Dlaczego nawet zimą nie warto rezygnować z okularów przeciwsłonecznych?

Zimą słońce znajduje się nisko na niebie, a poziomy kąt padania jego promieni sprzyja oślepianiu kierowców. Jeśli na dodatek krajobraz jest skąpany w śniegu, który odbija światło, łatwo o dekoncentrację lub szybkie zmęczenie wzroku podczas podróży.

Zimowe słońce

Zimą słońce może okazać się bardziej niebezpieczne niż latem. Zwłaszcza wczesnym rankiem i po południu, niski kąt padania promieni słonecznych sprawia, że osłony przeciwsłoneczne nie zapewniają wystarczającej ochrony oczu kierowcy.

Dodatkowym zagrożeniem może być śnieg. Odbija promienie słoneczne, co może prowadzić do chwilowego oślepienia. Utrata widzenia choćby na kilka sekund jest niebezpieczna, bo nawet poruszając się z prędkością 50 km/h kierowca pokonuje w tym czasie kilkadziesiąt metrów.

Okulary przeciwsłoneczne

Choć wydaje się, że okulary przeciwsłoneczne należą do typowo letnich akcesoriów, powinniśmy je wozić ze sobą również zimą. Wysokiej jakości okulary, wyposażone w filtry UV i właściwości polaryzujące mogą uchronić kierowcę przed chwilowym oślepieniem, a także przed zmęczeniem wzroku wywołanym przez jazdę w silnym słońcu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA