W Warszawie staną totemy dla rowerzystów. Wyświetlą żółwia, królika i krowę lub pokażą kciuk w górę

Piotr Kozłowski
Jeszcze w tym roku przy warszawskich ścieżkach rowerowych staną urządzenia, które będą oceniać prędkość, z jaką poruszają się rowerzyści. Nadciąga zielona fala dla cyklistów.

Tzw. totemy dla rowerzystów będą sygnalizatorami, które wyświetlą symbole, będące informacją dla rowerzystów. Królik - przyspiesz, kciuk - jedziesz dobrze, żółw - zwolnij, krowa - bez względu na to, co zrobisz, będziesz musiał się zatrzymać. Sygnalizacja ma informować cyklistów, co zrobić, by na najbliższym skrzyżowaniu trafić na zielone światło. W 2020 roku przy warszawskich ścieżkach rowerowych ma stanąć 30 totemów.

– Znacznie mniej rowerzystów zatrzymuje się przed skrzyżowaniami, a to bardzo irytujące. W Polsce nie spotkałem się z koordynacją sygnalizacji świetlnej dla rowerzystów. Jej wprowadzenie w Warszawie może zachęcić jeszcze więcej osób do korzystania z rowerów. To optymalny środek transportu przy dojazdach na odległość do 5 km – uważa Krzysztof Witoń z firmy Siemens Mobility, która na zlecenie ZDM rozszerza warszawski system sterowania ruchem o kolejne skrzyżowania.

Na Zachodzie totemy już stoją

Tego typu rozwiązania zostały już sprawdzone na Zachodzie: w Holandii, w Belgii czy w Niemczech. U naszych zachodnich sąsiadów system zainstalowany w Marburgu skrócił czas potrzebny na przejazd z uniwersyteckiego kampusu do miejskiej biblioteki o jedną trzecią.

Póki co nie wiadomo, na których warszawskich ścieżkach rowerowych królik popędzi rowerzystów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.