Polskie przepisy zacofane jak liczniki w importowanych autach. "Wielu osobom zależy, by zmiany nie zostały wprowadzone"

Piotr Kozłowski
Od stycznia za cofanie liczników w autach miało grozić więzienie. Ważna ustawa utknęła jednak w Sejmie, przez co w tym tygodniu kilkanaście tysięcy Polaków kupi samochód z zaniżonym przebiegiem. Za tydzień dołączy do nich drugie tyle. I tak w kółko, dopóki polskie prawo nie zostanie zmienione.
Zobacz wideo

- Dzień dobry, dzwonię w sprawie ogłoszenia. Chciałbym cofnąć licznik i wygasić kilka kontrolek w swojej astrze, bo przymierzam się do jej sprzedaży.
- A który rocznik?
- 2007. Diesel 1.3.
- A to będzie trzeba wymienić całą szafę. Ale sterowniki mam. Skąd pan jest?
- Z Warszawy.
- To mogę do pana podjechać. Dziś się nie wyrobię, bo mam sporo chętnych, ale jutro może gdzieś pana wcisnę.
- A ile to będzie kosztowało i ile to panu zajmie?
- 15 minut roboty, 250 zł.
- A co z tymi kontrolkami? Wygasi je pan?
- I tak będę demontował szafę, więc zakituję panu, co pan tam chcesz. Nie ma co wygaszać tego komputerem, bo znów się zapalą.

W 15 minut znalazłem sześć warsztatów, w których mogłem "przygotować samochód do sprzedaży" – cofnąć licznik i wygasić kontrolki informujące o awarii. Warsztaty świadczące tego typu usługi mają pełne ręce roboty. Związek Dealerów Samochodów szacuje, że nawet 85 proc. sprowadzanych do Polski samochodów używanych ma cofnięte liczniki. A to oznacza, że każdego tygodnia sprzedawanych jest kilkanaście tysięcy aut z zaniżonym przebiegiem.

Cofanie licznika nie jest w Polsce zakazane. Nie grożą za to żadne kary. Ale sprzedając samochód, trzeba poinformować przyszłego właściciela, że przebieg został obniżony. Politycy liczą na uczciwość sprzedających. Jednak przytoczone szacunki Związku Dealerów Samochodów jednoznacznie pokazują, że to farsa.

"Znalazły się siły, które chcą powstrzymać zmiany prawa"

Przepisy, które zabraniałyby cofania liczników, miały wejść w życie na początku tego roku. Rząd chciał pogonić oszustów i dać polskim klientom większą pewność, że nie będą oszukiwani przez handlarzy. To miał być sukces ministra Zbigniewa Ziobry. Póki co to wielka klapa resortu sprawiedliwości.

Nowe przepisy utknęły w Sejmie, choć po pierwszym czytaniu wszystkie siły polityczne chciały je jak najszybciej przegłosować. Ale rząd uzależniał to od innej ustawy, która wprowadzała zmiany w funkcjonowaniu Stacji Kontroli Pojazdów (m.in. opłatę jakościową od badania technicznego i kary za niewykonanie badania w terminie). A ta ostatnia właśnie trafiła do kosza. Bez niej rząd nie chce wprowadzać kar za cofanie liczników. Dlaczego?

Na rynku już pojawiły się sugestie, że wspomniane problemy legislacyjne to tylko pretekst i tak naprawdę znalazły się siły, które chcą powstrzymać zmiany prawa i nadal pozwalać bezkarnie oszukiwać Polaków. Co to za siły? My nie wiemy. Mamy nadzieję, że to tylko głupie plotki - czytamy w liście otwartym, który Związek Dealerów Samochodów wystosował do ministra Zbigniewa Ziobry.

W rozmowie z Moto.pl prezes ZDS Marek Konieczny mówi o ukrytych siłach lobbingowych. – Wielu osobom zależy, by zmiany nie zostały wprowadzone. W Polsce co roku sprzedaje się około miliona używanych samochodów, których liczniki są w zdecydowanej większości przypadków cofnięte. Prawda o stanie przebiegu oznacza mniejsze zyski, a dla niektórych to nawet koniec działalności.

Bez komentarza

Od początku 2019 roku za manipulowanie przebiegiem lub zlecanie takiego zadania miało grozić od trzech miesięcy do nawet pięciu lat więzienia. Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w których cofanie licznika nie jest karane. I wszystko wskazuje na to, że prędko się to nie zmieni.

O to, dlaczego rząd nie chce załatać Kodeksu Karnego (sprawa cofania liczników), zanim nie zmieni ustawy Prawo o ruchu drogowym (kwestia Stacji Kontroli Pojazdów), zapytaliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Więcej o:
Komentarze (228)
Cofanie licznika - miały być kary, ale nie ma. "Wielu osobom zależy, by zmiany nie zostały wprowadzone"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 136 razy 98

  Takie zaostrzenie prawa uderzyłby w wyborców PiSu, czyli oszustów i przestępców.

 • beaviso

  Oceniono 95 razy 79

  Naród chce 15-letnich Audi TDI z przebiegiem 178.000 km i władza nie waży się narodu tego przywileju pozbawić!

 • Gość: Ość

  Oceniono 74 razy 66

  A propos "wygaszania kontrolek". Pracuję w firmie handlującej podzespołami elektronicznymi. Miesięcznie sprzedajemy setki sztuk rezystorów symulujących obecność poduszek powietrznych. Kupują zarówno firmy, dealerzy, warsztaty jak i kompletni amatorzy którzy coś tam wyczytali w necie. Sorry, taki mamy naród..

 • kiesier

  Oceniono 60 razy 50

  Polacy po prostu chcą być oszukiwani przez polityków, sprzedawców aut, producentów żywności, mechaników, fachowców itp.
  Prawda i fakty są zwykle mniej atrakcyjne od sprzedawanej nam fikcji więc jej nie "kupujemy".

  Wolimy 15letnią "igłę" z przebiegiem 100.000km (odkręconym z 500.000) niż "rzęcha" który ma "nakulane" 250.000.

  Dopóki nie nauczymy się kupować faktów będziemy narodem głupków i tak przez wszystkich dookoła będziemy postrzegani.

 • Gość: Lowang

  Oceniono 56 razy 44

  Mozna by to wprowadzic tylko kto by to miał egzekwować i jak? Nie prosciej by bylo połączyć bazy przebiegów zachodnie z naszymi zbieranymi w czasie przeglądów i jak licznik mniejszy u nas to minumum 5000 kary administracyjnej od razu przekazane komornikowi do ściągnięcia. Tu nie było by dociekania kto cofał, zwalania że to niemiecki handlarz itp, kara była by nieuchronna i szybko by rynek naprawiła

 • zen0biusz

  Oceniono 40 razy 38

  "Politycy liczą na uczciwość sprzedających. Jednak przytoczone szacunki Związku Dealerów Samochodów jednoznacznie pokazują, że to farsa."

  Sprzedawcy samochodów używanych to jedyna grupa społeczna w Polsce plasująca się w rankingu uczciwości niżej od polityków :D

 • ltte

  Oceniono 35 razy 33

  Takie przepisy są już od lat w kodeksie karnym:

  Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 • xysieq

  Oceniono 30 razy 26

  Tu nigdy nie będzie dobrze. Naród en masse tłumoków, przygłupów i chłopków pańszczyźnianych, którym się wydaje że jak przycwaniaczą to Boga za nogi złapali.
  Tak było, jest i wygląda że niestety będzie, jeśli odpychamy europejskie wzorce, a robi się druga Białoruś albo Ukraina. Najgorsze że największe szumowiny, takie same tłumoki, ale chamsko bezczelne rwą się do władzy..
  Oczywiście jest jakaś część ludzi 5-10% która się do czegoś nadaje i myśli, ale reszcie trzeba po prostu nakreślać reguły, zasady i je egzekwować, niestety.

  Jest takie rzadko używane czeskie powiedzenie - Polacy to tacy Rosjanie, którym się wydaje że są Francuzami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX