Kierownica w samochodzie jest brudniejsza od... deski sedesowej!

Narodowy Instytut Zdrowia w USA przeprowadził badania dotyczące liczby bakterii znajdujących się na kierownicy samochodu. Wyniki są alarmujące, bo koła kierownicy są nawet trzykrotnie bardziej zanieczyszczone od desek sedesowych w toaletach publicznych.

Amerykańskie centrum informacji biotechnologicznej, które podlega pod Narodowy Instytut Zdrowia, przestawiło zaskakujące wyniki badań laboratoryjnych. Wynika z nich, że wnętrza samochodów, którymi poruszamy się na co dzień, to jedne z najbrudniejszych miejsc z jakimi mamy styczność. Nawet jeśli sprzątamy nasze auto regularnie, w większości przypadków kończy się na odkurzeniu i wytrzepaniu dywaników. Dziś pewnie wszyscy popędzą do sklepu po płyn antybakteryjny.

Kierownica jest sześciokrotnie brudniejsza od telefonu

Metoda badawcza polegała na zmierzeniu liczby kolonii bakterii na jednym centymetrze kwadratowym. Na przeciętnej kierownicy jest ich aż. Dla porównania na centymetrze kwadratowym deski sedesowej w publicznej toalecie "mieszka" 179 kolonii. Mówi się, że nasze telefony są prawdziwym siedliskiem bakterii. I są, ale na ekranie smartfona średnio jest 100.

Przeczytaj także: Nie myjesz samochodu zimą? To błąd. Podpowiadamy, jak to robić właściwie

Poznaj wroga

Bakterie, jakie znajdziemy wewnątrz samochodu, to głównie Staphylococcus, czyli gronkowiec. Mogą one powodować infekcje żołądkowe lub skórne. Na kierownicy znajdziemy także Propionibacterium, które są stosunkowo niegroźne dla osób ze sprawnym układem odpornościowym. A co tam "żyje" poza tym? Ponad 700 innych gatunków bakterii.

Jak zwalczyć problem?

Przede wszystkim regularnie sprzątać w aucie. Odkurzanie i wycieranie kurzu nagromadzonego na desce rozdzielczej to jedno. Inną kwestią jest odkażenie właśnie kierownicy, drążka zmiany biegów, ale także klamek, przełączników wycieraczek i kierunkowskazów. Jednym słowem – wszystkich miejsc, których dotykamy podczas normalnej eksploatacji. W tym celu sprawdzi się płyn antybakteryjny w sprayu lub nasączone nim chusteczki. Warto jednak wybrać wariant bezzapachowy, który zminimalizuje ryzyko powstania przebarwień na tapicerce czy elementach wnętrza.

Więcej o:
Komentarze (9)
Kierownica w samochodzie jest brudniejsza od... deski sedesowej!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Marek

  Oceniono 6 razy 4

  Jak zwalczyć problem ? Nie czytać opracowań debilnych naukowców. Bakterie są wszędzie i nasz organizm bez problemu sobie z nimi radzi, ale oczywiście debile by wszystko sterylizowali a potem zdziwienie, że nas będą zabijać byle infekcje.

 • Gość: Rewe

  Oceniono 6 razy 4

  "Na przeciętnej kierownicy jest ich aż."
  ?????????
  To wszystko jest zdrowo popieprzone. Więcej się dezynfekujmy, sterylizujmy, polerujmy. Czytajmy instrukcje mycia rąk i inne pie...ntosy. Niedługo karzą nam chodzić w lateksowych rękawiczkach. Niebawem 99,9% społeczeństwa to będą alergicy.

 • Gość: Zbigniew

  Oceniono 3 razy 3

  Dlatego zmieniam kierownicę codziennie jak majtki.

 • Gość: Marlena

  Oceniono 3 razy 3

  no i CO z tego wynika,pytamy ???Ktos zachorowal,umarl z tego powodu//WSZYSTKO jest brudniejsze niż deski i toalety,ponwaz tam sprząta się co chwila i co chwila dezybfekuje.
  Autorzy G.W. jak male kotki,zdumione tym co widza dookoła.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 2 razy 2

  Zuziu, czytamy teksty przed publikacją.

 • Gość: Abc

  Oceniono 2 razy 2

  "Na przeciętnej kierownicy jest ich aż. Dla porównania na centymetrze kwadratowym deski sedesowej w publicznej toalecie "mieszka" 179 kolonii. " <-- tyle bakterii jest na kierownicy, że aż się liczba w artykule nie zmieściła...

 • Gość: mc

  Oceniono 2 razy 2

  Ojej, liczba się nie skopiowała? Nikt tego nie sprawdza przed opublikowaniem? Żenujące, że zabrakło głównej danej, której dotyczy artykuł.

 • wasaty_janusz

  Oceniono 1 raz 1

  To pseudo artykulndla lizacych kierownice? Ja nie lize....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX