Nowa Toyota Yaris powstanie na bazie Mazdy 2? Ciekawe wieści zza Oceanu

Filip Trusz
Nowa Toyota Yaris ma zostać zaprezentowana na amerykańskim rynku już w kwietniu tego roku. Pojawiają się informacje, że zostanie zbudowana na bazie Mazdy 2.

Świetnie sprzedająca się w Polsce Toyota Yaris nie ma w USA łatwego życia. W zeszłym roku jej sprzedaż wyniosła zaledwie 1 940 sztuk. Lepszym wynikiem może się pochwalić nawet bardzo drogi Lexus LC. Dlatego w amerykańskich mediach zaczęły się pojawiać informacje, że Toyota w ogóle zrezygnuje z modelu Yaris Liftback (tak nasz Yaris nazywa się w Stanach oficjalnie).

Nowa Toyota Yaris ma zadebiutować 17 kwietnia w Nowym Jorku

Toyota jednak nie zamierza się jeszcze poddawać i szykuje zupełnie nową odsłonę Yarisa. Potwierdzili to przedstawiciele Toyota USA w rozmowie z serwisem "Motor1", przyznając, że Yaris Liftback MY2019 zostanie wycofany z oferty, ale już w kwietniu, podczas Salonu Samochodowego w Nowym Jorku, premierę będzie miało "coś zupełnie nowego".

Toyota Yaris sedanToyota Yaris sedan fot. Toyota USA

Nowa Toyota Yaris powstanie na bazie Mazdy 2

Wszystko wskazuje na to, że nowa Toyota Yaris Liftback powstanie na bazie Mazdy 2. Dla nas może się to wydawać zaskakującym ruchem, ale dla Amerykanów to bardzo logiczne posunięcie.

Toyota ma już w ofercie Yarisa na bazie Mazdy 2, ale jest to sedan, którego widzicie na zdjęciach.

Kiedyś ten model nazywał się Scion iA, później przemianowano go na Toyotę Yaris iA, a teraz jest po prostu Yarisem. Mały sedan cieszy się znacznie większą popularnością, a Toyota jest zadowolona z jego sprzedaży, która wyniosła w 2018 r. 25 269 sztuk. Jak blisko amerykańska Toyota Yaris jest spokrewniona z Mazdą najlepiej widać po wnętrzu:

Toyota Yaris sedanToyota Yaris sedan fot. Toyota

Toyota Yaris sedanToyota Yaris sedan fot. Toyota USA

Toyota Yaris Liftback powstaje we Francji, a Yaris sedan - w Meksyku. Przeniesienie produkcji hatchbacka również do Meksyku, z perspektywy amerykańskiej Toyoty, ma znacznie więcej sensu. Szczegóły nowego modelu poznamy już w kwietniu. Czy waszym zdaniem także europejski Yaris powinien bazować na Mazdzie 2?

Obydwie marki ostatnio bardzo blisko ze sobą współpracują. Toyota, Mazda i Denso założyły spółkę, która ma m.in. zająć się tworzeniem samochodów elektrycznych. Więcej informacji o EV Common Architecture Spirit znajdziecie w tym miejscu:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.