Kia Telluride - 5 metrów długości i 8 miejsc na pokładzie

Filip Trusz
Prezentacja konceptu Kia Telluride odbiła się szerokim echem nie tylko w amerykańskich mediach. Teraz, podczas trwającego Salonu Samochodowego w Detroit, zadebiutowała produkcyjna wersja dużego SUV-a Kii.

W Europie największym SUV-em Kii jest model Sorento. Z myślą o rynku amerykańskim Koreańczycy postanowili przygotować jeszcze większy pojazd. Podobnie jak zapowiadający go koncept, nazywa się Telluride.

Technicznie Kia Telluride jest bliźniakiem Hyundaia Palisade. Duży SUV ma 5 metrów długości, a na pokładzie może pomieścić 8 osób. Maksymalna pojemność bagażnika sięgnie nawet 2463 l. Kia podkreśla także, że Telluride nie będzie się bał trudniejszego terenu - prześwit to 20,3 cm, a napęd 4x4 będzie dostosowany do jazdy po bezdrożach. W trybie Lock moment będzie przenoszony równomiernie na obie osie w stosunku 50:50. Co więcej, Kia Telluride będzie potrafiła przeciągnąć 2267 kg.

Kia TellurideKia Telluride fot. Kia

Pod maską pracuje jednostka V6 o pojemności 3,8 litra. Wolnossący benzynowy silnik oferuje kierowcy 291 KM mocy i 355 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Skrzynia to 8-biegowy automat. Standardem jest napęd na przód, za 4x4 Amerykanie będą musieli dopłacić.

Wnętrze jest przyjemne dla oka i ma być wykonane z materiałów wysokiej jakości. Duży ekran systemu multimedialnego ma 10,25 cala, a system obsługuje Android Auto oraz Apple CarPlay. Z innych ciekawostek możemy wymienić 630-watowy, 10-głośnikowy zestaw audio Harman Kardon, ładowarkę indukcyjną i aż 6 wejść USB. Kia Telluride będzie także wyposażano w cały szereg systemów wsparcia oraz bezpieczeństwa.

Kia TellurideKia Telluride fot. Kia

Kię Telluride musimy traktować jako ciekawostkę. Duży SUV został zaprojektowany z myślą o rynku amerykańskim. Koreańczycy nie mają planów ściągania go na Stary Kontynent.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.