Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie. Średni wiek auta to ponad 13 lat

Filip Trusz
Jeździmy coraz nowszymi samochodami - wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA. Wciąż jednak znajdujemy się na szarym końcu Europy. Polska zajęła 17. miejsce na 25 sprawdzonych krajów.

Jeszcze rok temu wg danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA średni wiek samochodu w Polsce wynosił 17 lat. W 2018 r. nastąpiła pozytywna zmiana, bo średni wiek auta na polskich drogach wynosi teraz ponad 13 lat. Dane ACEA pokazują, że z polskich salonów w pierwszym półroczu br. wyjechało ponad 273 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej - mówi Daniel Aleks, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów PZWLP.

Polska na 17. miejscu na 25 krajów

Niestety, mimo aż tak wyraźnej poprawy wciąż znajdujemy się na szarym końcu Europy. W raporcie ACEA zajęliśmy 17. miejsce na 25 sklasyfikowanych krajów. Kto jeździ starszymi samochodami od nas?

  • Polska - 13,6 lat (średni wiek samochodu wg raportu ACEA)
  • Węgry - 13,9
  • Chorwacja - 14,3
  • Czechy - 14,5
  • Estonia - 14,6
  • Grecja - 15,0
  • Łotwa - 16,0
  • Rumunia - 16,2
  • Litwa - 16,9

Najmłodszymi samochodami w Europie jeżdżą Luksemburczycy (6,3), Anglicy (7,8), Austriacy (8,2) oraz Duńczycy (8,4). W Niemczech, skąd do Polski trafia najwięcej używanych aut, średni wiek samochodu wynosi 9,3.

Za poprawę wyniku odpowiadają przede wszystkim firmy

Należy jednak pamiętać, że już od dłuższego czasu większość nowych aut w naszym kraju jest kupowane przez firmy i to one wpływają w dominującym stopniu na ogólny wzrost liczby aut sprzedawanych w salonach. W związku z tym także za obniżenie przeciętnego wieku samochodu zarejestrowanego w Polsce odpowiadają przede wszystkim firmy. Nadal jednak na jeden zarejestrowany w naszym kraju nowy samochód przypada sześć używanych - komentuje Daniel Aleks, ekspert PZWLP.

Jak podaje PZWLP, ponad 2/3 Polaków szuka swojego samochodu na rynku wtórnym. Wiele z nich ściągamy z zachodu, głównie Niemiec. Eksperci szacują, że w 2018 r. do Polski trafił 1 mln używanych samochodów sprowadzonych zza granicy.

W okresie styczeń-listopad 2018 r. import używanych aut wzrósł o 7 proc. 54 proc. rejestrowanych po raz pierwszy w kraju samochodów miało ponad 10 lat.

Źródło: Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów PZWLP, raport ACEA "Vehicles in use Europe 2018"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.