Hyundai Santa Fe - samochód jak smartfon. Z czytnikiem linii papilarnych

Czytniki linii papilarnych to rozwiązanie, które już jakiś czas temu zadebiutowało w smartfonach, a teraz rozpoczyna swoją karierę w samochodach. Hyundai właśnie zapowiedział takie rozwiązanie w jednym ze swoich aut.

Technologia zaprezentowana przez Hyundaia zapowiada się bardzo ciekawie, ponieważ z czasem może na stałe wyeliminować klasyczny kluczyk samochodowy. Wprawdzie marki premium takie jak BMW czy Mercedes oferują już cyfrowy kluczyk w ramach smarftona, ale rozwiązanie proponowane przez koreańskiego producenta wydaje się dużo wygodniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Nie trzeba się martwić o stopień naładowania baterii czy obecność urządzenia w kieszeni.

Hyundai Santa Fe ma być wyposażony w dwa czytniki linii papilarnych. Pierwszy umieszczono w klamce – pozwoli odblokować zamek. Drugie ma być zintegrowany z przyciskiem start/stop – pozwoli uruchomić silnik.

Hyundai Santa Fe odcisk palcaHyundai Santa Fe odcisk palca fot. Hyundai

Nowy SUV z technologią biometryczną na pokładzie zadebiutuje w 2019 roku, ale na początek rozwiązanie będzie dostępne wyłącznie na wybranych rynkach. Czytnik na podstawie pobranych wzorców palca będzie w stanie rozpoznać konkretnego użytkownika i wczytać wszystkie ustawienia, takie jak m.in. pozycja fotela, kierownicy, lusterek czy klimatyzacji.

Producent zapewnia, że technologia jest pięciokrotnie bezpieczniejsza od konwencjonalnych kluczyków, a szansa na rozpoznanie palca przypadkowej osoby jako palca właściciela samochodu wynosi 1:50 000 – tyle samo, jak w przypadku Touch ID w telefonach iPhone.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (16)
Hyundai Santa Fe - samochód jak smartfon. Z czytnikiem linii papilarnych
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • welocypedant

  Oceniono 9 razy 9

  I teraz złodzieje samochodów dołączą do zestawu narzędzi sekator.

 • Gość: pewienlukasz

  Oceniono 6 razy 6

  Minusy na biegu:
  - czytnik przymarza
  - jak palec jest brudny czy tłusty to nie działa (jak w smartfonie)
  - jak mam nagłą potrzebą udostępnienia auta koledze to co mam dodawać go bazy
  - wandal obdrapie Ci czujnik na klamce gwoździem i wzywasz serwis?

 • dupajasi0

  Oceniono 4 razy 4

  Nie ma to jak ciągłe mycie klamki samochodu przed każdym wejściem do niego. ;-)

 • ant777

  Oceniono 2 razy 2

  Skoro serwis poradzi sobie z uruchomieniem auta, to złodzieje też...

 • szejski

  Oceniono 2 razy 2

  No bez jaj. Po wyczyszczeniu paru rzeczy z użyciem środków chemicznych mój telefon przestał rozpoznawać mój odciski i musiałem go odblokowywać wzorem. Teraz kolej na samochód?

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 1 raz 1

  Ta ktoś się zarżnie w palca poleci krew i samochodu się nie otworzy.

 • Gość: 3ttt

  Oceniono 2 razy 0

  Zima najpier bedziesz musial posikac klamke a potem morzesz spokojnie przylozyc palucha I dzwi otwarte (artykul dla kompletnego debila)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX