Decyzja o ponownym areszcie dla Carlosa Ghosna to nieoczekiwany zwrot akcji w sprawie jednej z najważniejszych postaci w świecie motoryzacji. To człowiek, który stworzył strategiczny sojusz pomiędzy koncernami Renault, Nissan i Mitsubishi.
Niedawno sąd w Tokio odrzucił wniosek o przedłużenie aresztu dla Carlosa Ghosna, ale gdy prokuratura dostarczyła nowych dowodów w sprawie, zapadła decyzja o zatrzymaniu Ghosna na kolejne 10 dni w areszcie.
Najnowsze ustalenia prokuratury mówią o sytuacji z 2008 roku, gdy Carlos Ghosn próbował poradzić sobie z prywatnymi stratami finansowymi o wartości 16,6 mln dolarów przenosząc te koszty na Nissana. Osoba, która pomogła w zawarciu ej umowy, w latach 2009-2012 otrzymała 14,7 mln dolarów. Jak donoszą źródła, był to Khaled Al-Juffali, wiceprezes jednego z największych koncernów w Arabii Saudyjskiej oraz prezes wielu firm z tamtego regionu.
Carlos Ghosn ma na karku zarzuty o oszustwa podatkowe i wykorzystywanie majątku firmy na cele prywatne. W zeznaniach podatkowych od 2011 roku miał zaniżać wynagrodzenia otrzymywane od Nissana na łączną kwotę ok. 44 milionów dolarów.
Za wspomniane przestępstwa grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości zaledwie 88 tys. dolarów. Data rozpoczęcia procesu nie jest jeszcze znana, ale zdaniem prokuratorów Ghson nie powinien odpowiadać z wolnej stopy, ponieważ mógłby zbiec.
Zarząd Nissana jednogłośnie odwołał Carlosa Ghosna ze stanowiska przewodniczącego. Tydzień później taką samą decyzję podjęło Mitsubishi Motors, którego głównym akcjonariuszem jest Nissan. Francuski koncern Renault, w którym Ghosn od 13 lat zajmuje stanowiska dyrektora generalnego i przewodniczącego rady dyrektorów nie podjął dotychczas decyzji o odwołaniu go z funkcji zarządzającej.