W Polsce pojawi się 358 nowych urządzeń rejestrujących. 111 w zupełnie nowych lokalizacjach

Filip Trusz
Na polskich drogach przybędzie urządzeń rejestrujących wykroczenia drogowe, głównie będą to fotoradary. GITD uzasadnia taki ruch poprawą bezpieczeństwa w miejscach, gdzie urządzenia już działają.

Na polskich drogach zostanie zainstalowanych aż 358 nowych urządzeń rejestrujących (głównie fotoradarów) - donosi "Rzeczpospolita". Zostanie wymienionych 247 starych, a 111 stanie w zupełnie nowych lokalizacjach. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przyznaje, że otrzymało przeszło 2 tysiące wniosków o instalację nowych urządzeń. To głównie prośby lokalnych społeczności, które chcą poprawić bezpieczeństwo na swoich drogach.

W miejscach, gdzie znajdują się fotoradary, spadła liczba wykroczeń, a wraz z nią liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych – tak Główny Inspektorat Transportu Drogowego uzasadnia montowanie dodatkowych urządzeń rejestrujących.

Co ważne, plany zakładają nie tylko nowe fotoradary (stacjonarne i mobilne), ale także kolejne punkty odcinkowego pomiaru prędkości oraz rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Nowe urządzenia mają wykrywać także przejazdy na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych.

Inwestycja będzie kosztować 162 miliony zł. 85 proc. kosztów pokryje jednak Unia Europejska - Centrum Unijnych Projektów Transportowych zdecydowało o sfinansowaniu polskiego projektu.

"Rzeczpospolita" podaje, że zupełnie nowe urządzenia rejestrujące pojawią się na drogach dopiero w 3. kwartale 2020 r. Jeszcze później ruszy wymiana aktualnie działających, bo tę zaplanowano na 3. kwartał 2021 r.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Więcej o:
Komentarze (78)
W Polsce pojawi się 358 nowych urządzeń rejestrujących. 111 w zupełnie nowych lokalizacjach
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: on

  Oceniono 22 razy 14

  i bardzo dobrze - wole fotoradary niz funkcjonariuszy. Przynajmniej wiem, ze jadac przepisowo mnie nikt nie zatrzyma.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 49 razy 13

  Kilka słów o mandatach.
  przez pół roku wielu policjantów nie wystawiało mandatów, pouczali. taki strajk.
  Budżet stracił 400 mln. Tymczasem nie miało to ŻADNEGO. wpływu na bezpieczeństwo na drogach,
  Czy trzeba więcej dowodów na to, że mandaty to PODATEK i czysty zysk dla budżetu? To naprawdę proste.

 • Gość: Iwik

  Oceniono 15 razy 7

  Kamery i fotoradary powinny być przy każdym większym przejściu dla pieszych w tym kraju.
  Nie ma innego sposobu na psycholi i matołów z prawem jazdy znalezionym w czipsach.

 • femur

  Oceniono 21 razy 7

  Ktoś, coś, gdzieś i po znajomości. Córka leśniczego, 40 mln dla KNF, tak jak w SKOKach, czy na Glińskiego przelew do Liechtensteinu... Tak bym to widział!

 • sztucznypolak

  Oceniono 28 razy 6

  "Zostanie wymienionych 247 starych, a 111 stanie w zupełnie nowych lokalizacjach"
  Czyli tylko 111 przybedzie. Slabo, ale dobre i to. Na poczatek.

 • adamspzoo1

  Oceniono 4 razy 4

  Polska przoduje w statystykach wypadkow bez zmian od wielu lat ale rozwoj intelektualny naszego narodu nie pozwala klasie rzadzacej na znalezienie odpowiednich srodkow na jakas zmiane bo jakbysmy byli madrym narodem to mandaty i kary bylyby duzo bardziej dotkliwe a przepisy lamali bysmy sporadycznie a nie nagminnie jak teraz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX