Jak parkować równolegle? Podpowiadamy, jak to robić prawidłowo

Znalezienie miejsca parkingowego pod sklepem w okresie przedświątecznej gorączki może graniczyć z cudem. Wtedy przydaje się umiejętność parkowania równoległego, ale wielu kierowców unika tego manewru. Mamy kilka rad, jak pokonać swoje obawy i prawidłowo wykonać ten manewr.

Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault podpowiadają, jak zaparkować "na kopertę". Jest to jeden z najtrudniejszych sposobów manewrowania, ponieważ wymaga jazdy bardzo blisko innych pojazdów. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że manewr jest wykonywany tyłem.

Jednak wystarczy pozbyć się obaw, zapoznać z radami trenerów i zaparkować krok po kroku:

 1. Ustawmy się możliwie blisko auta, za którym chcemy stanąć i jak najmocniej kręćmy kierownicą w stronę, po której planujemy zaparkować. Chodzi o to, by jak najgłębiej „schować” samochód między sąsiednimi pojazdami, możliwie blisko krawężnika.
 2. Przód pojazdu podczas parkowania równoległego zajmuje dużą część jezdni i może utrudnić ruch innym samochodom. Nie starajmy się jednak za wszelką cenę jak najszybciej wjechać na miejsce – wykonajmy ten manewr możliwie sprawnie, ale jednocześnie dokładnie i bezpiecznie. Lepiej, by kierowca za nami poczekał, niż byśmy spowodowali stłuczkę.
 3. Kiedy już uda nam się „schować” tył, możemy zdecydowanie odkręcać kierownicę. Uważając na przód auta, kontrolujmy też odległość od samochodu za nami.
 4. Pamiętajmy również, by pozostawić przed samochodem przestrzeń wystarczającą do wyjechania z miejsca parkingowego.
 5. W przypadku wątpliwości po zaparkowaniu możemy wysiąść z samochodu i z zewnątrz sprawdzić, czy stoimy wystarczająco blisko krawężnika oraz czy nie zablokowaliśmy możliwości wyjazdu pojazdom przed i za nami. W razie takiej konieczności możemy dokonać korekty parkowania.
Więcej o:
Komentarze (9)
Jak parkować równolegle? Podpowiadamy, jak to robić prawidłowo
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Kibel

  Oceniono 2 razy 2

  Aby się wypróżnić.
  1) Ściągnij gacie...
  2) ...

 • boczek150

  Oceniono 3 razy 1

  1. Aby zawiązać buty weź do rąk sznurówki.
  2. ....

 • Gość: tarpan

  0

  Wejdz na Parallel Parking:seven siple steps.,mozesz zobaczyc jak tego ucza za oceanem.

 • Gość: tomcio

  0

  Pan Jan Zomer napisał jak parkować równolegle, ale nie podpowiedział jak to zrobić, aby manewr się udał w 100%. Nie wziął pod uwagę obecności największego wroga tego manewru tzn. krawężnika. Jaka powinna być wyjściowa pozycja auta. Wychodzenie kilka razy z samochodu i sprawdzanie poprawnej pozycji auta raczej kierowcę bardziej zestresuje.

 • Gość: Tryp

  Oceniono 1 raz -1

  Słyszał już ktoś o Polsc FairPlay Roberta Gwiazdowskiego?? Polecam się zapoznać z tematem. #idzienowe

 • Gość: wandal

  Oceniono 1 raz -1

  Gwiazdowski za likwidacją składek NFZ. A to ci dopiero!

 • Gość: kopter

  Oceniono 1 raz -1

  Bedę głosował na FairPlay Gwiazdowskiego!

 • Gość: Aska

  Oceniono 1 raz -1

  przydałoby się więcej dobrze płatnych fachowców w urzędach państwowych, jak ludzie z Fair Play przeniosą część władzy z warszafki do innych miast i troche pozmienia w jeje funkcjonowaniu,to moze załatwianie spraw urzędowych nie będzie takim utrapieniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX