Koncern JLR musi oszczędzać. Szykują się zwolnienia?

Brytyjskie media donoszą, że koncern JLR zamierza ogłosić w najbliższym czasie redukcję zatrudnienia w swoich fabrykach.

Koncern JLR zatrudnia obecnie 40 tys. osób w Wielkiej Brytanii. Firma zaczyna odczuwać zmiany na rynku motoryzacyjnym, a konkretnie mniejszy popyt na silniki Diesla, a także coraz słabszą sprzedaż na rynku azjatyckim. Oprócz tego producent liczy się również z widmem nadchodzącego brexitu.

W październiku producent ogłosił 90 mln funtów straty w trzecim kwartale tego roku. W związku z tym włodarze koncernu zadecydowali o wdrożeniu planu oszczędnościowego, który zakłada zmniejszenie wydatków o 2,5 mld funtów. Przez najbliższe 18 miesięcy firma planuje zaoszczędzić co najmniej 1 mld funtów w związku z redukcją miejsc pracy. Brytyjski koncern nie podaje, ile miejsc pracy zostanie zlikwidowanych. Nieoficjalnie mówi się o kilku tysiącach etatów.

Analitycy idą o krok dalej. Szacują, że będzie to nawet 5 tys. pracowników. Do tej pory zwolniono ponad tysiąc osób we flagowej fabryce w Solihul, a w innych zakładach ograniczono czas pracy.

Więcej o: