Jak szybko i skutecznie oskrobać szyby? Sprawdzone sposoby

Zima to dość trudny okres dla kierowców. Minusowe temperatury i opady śniegu utrudniają jazdę z powodu niskiej przyczepności pojazdu do jezdni, a do tego każdego ranka trzeba oczyścić szyby i lusterka z lodu. Jak szybko i skutecznie oskrobać szyby? Przedstawiamy sprawdzone sposoby

Problem zamarzniętych szyb często załatwia skrobaczka, ale jest to proces czasochłonny i dość męczący. Na dodatek ta metoda nie jest nie jest bezpieczna dla naszych szyb. Jeśli w warstwie lodu znajduje się piasek, bądź małe kamyczki – na szybach pojawią się rysy. Na szczęście istnieją inne, skuteczniejsze sposoby, aby zadbać o bezpieczeństwo na drodze i szybko ruszyć w trasę.

W styczniu 2017 r. umarło w Polsce o 11 tys. osób więcej, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Zabija nas smog

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że czyste szyby są podstawą bezpieczeństwa. Niezastosowanie się do tych podstaw grozi mandatem w wysokości nawet do 500zł. Nie wystarczy oczyszczenie przedniej szyby, trzeba oczyścić wszystkie, pamiętając przy tym o lusterkach.

Uwaga na lanie wodą. To niebezpieczne dla szyb

Jednym ze starych, sprawdzonych metod jest letnia woda, ale musimy pamiętać, żeby nie była zbyt gorąca , ponieważ grozi to popękaniem szyb i lusterek. Nie może być także zbyt zimna. Będzie to skutkowało tym, że lód się po prostu nie roztopi. Oprócz czystej wody kierowcy często korzystają z mieszanek wody z innymi substancjami, takimi jak: ocet, alkohol, czy płyn do mycia naczyń. Niestety, również w tym przypadku są to sposoby dość ryzykowne, ponieważ mogą uszkodzić nie tylko szyby, ale także uszczelki i karoserię.

Przeczytaj także: Sposoby na odmrożenie zamków drzwi i wycieraczek

Dlatego najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem są produkty przeznaczone do odmrażania szyb. Są bardzo łatwe w użyciu: wystarczy spryskać szyby i lusterka, odczekać kilka chwil i przy pomocy ściereczki lub ściągaczki oczyścić szyby z pozostałości lodu i wody.

Koszt gotowego odmrażacza to wydatek kilkunastu złotych. Taki preparat posłuży do odmrożenia szyb i lusterek, ale także w razie konieczności oczyści z lodu zamek i uszczelki. Niektóre produkty, jak np. Odmrażacz marki Organika, posiadają pompki 360 stopni, które znacznie ułatwiają korzystanie z preparatu. Można używać go pionowo, poziomo jak i w odwróconej pozycji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.