W styczniu 2017 r. umarło w Polsce o 11 tys. osób więcej, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Zabija nas smog

Tomasz Korniejew
Od smogu, pojawiają się coraz częściej problemy alergiczne, poważne choroby i śmierć. Trujemy się sami - tym, czym palimy w piecach i jazdą zaniedbanymi samochodami. Czy strefy czystego transportu rozwiążą sytuację? Pytamy o to Roberta Mularczyka z Toyota Motor Poland.

Smog to skomplikowane zjawisko, w którym swój udział ma wiele branż. Za ten, który pojawia się w Polsce, w dużej mierze odpowiadają piece domowe, w mniejszym - motoryzacja. Jednak to branża motoryzacyjna jest pod największą presją redukcji emisji szkodliwych związków do atmosfery.

Przesiadka Polaków do samochodów elektrycznych na razie niewiele by dała. Nasz system energetyczny nie jest w stanie „utrzymać” dużej sieci szybkich ładowarek, poza tym produkujemy energię głównie z węgla.

Efektem wyprodukowania 1 kWh prądu jest w Polsce wyprodukowanie 650 g CO2. Średniej wielkości samochód elektryczny zużywa na 100 km około 16 kWh prądu, czyli emituje 104 g CO2/km.

O tym, czym jest smog i co zrobić, by powietrze w Polsce było lepszej jakości, rozmawiamy w załączonym wideo z Robertem Mularczykiem z Toyota Motor Poland.

Więcej o:
Komentarze (60)
W styczniu 2017 r. umarło w Polsce o 11 tys. osób więcej, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Zabija nas smog
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mcguirre

  Oceniono 16 razy 16

  Na osiem informacji w moto.pl sześć to reklamy. Jedna jest ankietą. Gratuluję rzetelności dziennikarstwa motoryzacyjnego.

 • ghs blar

  Oceniono 29 razy 13

  Bzdura. Po prostu jest co raz więcej starców. Nie będą żyć wiecznie. Zwłaszcza paląc szluga za szlugiem i pijąc na umór. Paląca na autostradzie 10 litrów na setkę hybryda w tym nie pomoże.

 • melmakianin

  Oceniono 12 razy 12

  "W styczniu 2017 r. umarło w Polsce o 11 tys. osób więcej, niż w tym samym miesiącu rok wcześniejZabija nas smog" o jakieś źródło badań można prosić?

 • Gość: grdf

  Oceniono 9 razy 9

  tak , tak , kupujcie nowe , najlepiej toyoty . Same reklamy i teksty sponsorowane .

 • Gość: MariuszWw

  Oceniono 7 razy 7

  W artykule (filmie) zatajono, że wyprodukowanie wodoru (obecnie) daje ślad węglowy. Np. metodą reformingu parowego przy wytworzeniu 1 kt (kilotony) wodoru powstaje 12kt CO2. Przy elektrolizie ślad zależy od tego czy energia elektryczna jest z paliw kopalnych - a w Polsce w większości. Inne metody, szczególnie wykorzystujące światło są na razie w powijakach, ale byłyby genialnym rozwiązaniem.

 • jml13060

  Oceniono 6 razy 6

  Nie rozumiem. Likwidowane są paleniska domowe. Chwalą się tym polskie miasta i gminy, że dotacje na termomodernizacje i likwidacje pieców są sprawnie wykorzystywane, a tu wynik coraz-to-gorszy. W dzisiejszej GW przeczytałem opinię, że 40% Polaków nie rozumie czytanego tekstu. Pewnie znacznie większy odsetek nie analizuje informacji podanych w tekście. Może ta publikacja to zwykła propaganda i rzucenie liczby "z sufitu" w tłum z interpretacją, że wszystko przez ten paskudny smog.

 • vald

  Oceniono 11 razy 5

  Przez jedzenie konserwowanych wędlin i mięs- wg norm unijnych , nie starych PRLowskich- zmarło w Polsce 20 tys ludzi. Przez jedzenie słodyczy i otyłość następne 5 tys.
  To 11 tys ze smogu. Kto i jak to wyliczył?
  To czysta demagogia

 • xiazeluka

  Oceniono 4 razy 4

  A jak ustalono, że akurat 11 tys. osób zeszło z powodu smogu? Zrobiono 11 tys. sekcji zwłok?

 • lukki69

  Oceniono 8 razy 4

  Reklama Toyoty dla ludzi z dwucyfrowym IQ....może korpo leming wyjaśni długość życia w Krakowie na przykład?
  ..90% syfu generują domy jednorodzinne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX