BMW ma pomysł na walkę ze smogiem. Wyłączy silnik spalinowy

Samochody bawarskiego koncernu są coraz bardziej "connected". Do tego stopnia, że nowe BMW X5 jest w stanie samodzielnie wyłączyć silnik spalinowy, gdy tylko powietrze wokół niego będzie zbyt mocno zanieczyszczone.

Podczas rozmowy z dziennikarzami na salonie w Los Angeles, jeden z członków zarządu BMW poinformował o działaniu nowego systemu w BMW krótkim stwierdzeniem: „Samochód wyłącza silnik spalinowy, automatycznie”. Hybrydy plug-in do tej pory raczej nie rywalizowały z autami napędzanymi elektrycznie, ale coraz ostrzejsze przepisy dotyczące emisji spalin wymuszają większy udział trybu bezemisyjnego.

W odpowiednim zarządzaniu zmagazynowaną energią pomogą nowoczesne systemy łączności i nawigacji. Dzięki informacjom dostarczanym z internetu do komputera sterującego będzie możliwe wymuszanie trybu elektrycznego  w konkretnych przypadkach. Na przykład, gdy jakość powietrza w okolicy ulegnie pogorszeniu

BMW prezentuje technologię przyszłości w wybranych miastach w Niemczech, gdzie zakazano wjazdu do centrów miast samochodom z silnikiem Diesla. Nowe X5 pozwala przejechać w trybie elektrycznym nawet 80 km.

Więcej o:
Komentarze (11)
BMW ma pomysł na walkę ze smogiem. Wyłączy silnik spalinowy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • hubba-hubba

  Oceniono 6 razy 4

  Nie cierpię urządzeń, które lepiej ode mnie wiedzą, czego ja potrzebuję i co jest dla mnie dobre. Dlatego im mniej elektroniki w samochodzie, tym lepsze auto. ABS, ESP - i wystarczy, światła i wycieraczki sam umiem włączyć, hamulec ręczny zaciągnąć potrafię i ruszyć pod górę umiem, znaki drogowe i pasy ruchu widzę, jak do kogoś za blisko podjadę to sam zauważę, więc nie musi własne auto na mnie trąbić i błyskać czerwonym po oczach, wiem też, kiedy potrzebuję stanąć na kawę. Jeżdżę od lat kilkudziesięciu i jeszcze nikomu włos z głowy przeze mnie nie spadł. Jedyne, co się z tych elektronicznych wspomagaczy przydaje, to monitoring martwego pola w lusterkach - faktycznie łatwo można coś przegapić, a zajechanie drogi to zawsze spore zagrożenie.

 • eligiusz_podchrapek

  Oceniono 6 razy 4

  No to w Polsce nie ruszy z miejsca...

 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  To dzisiaj bym do roboty tym cudem nie dojechał - powietrze można od rana gryźć.

 • Gość: moda

  0

  Bardzo przyjemnie oglądało mi się scenay z 1983, które nakręcone były we wrocławiu. Miło oglądać swoje miasto w tak świetnej produkcji.

 • Gość: Szymon

  0

  Aktorzy dobrani do produkcji netflixa 1983 odwalili kawał dobrej roboty. Serial ogląda się naprawdę przyjemie

 • pernila

  0

  Już teraz bmw, w ramach ekologii, nie umożliwia domyślnego ustawienia systemu start&stop w pozycji "off", tylko zawsze, po włączeniu auta ten tryb się uaktywnia. Dawniej - można to było zmienić oprogramowaniem, teraz - trzeba każdorazowo ręcznie wyłączać. Start&stop w miejskim korku to strasznie upierdliwa funkcja, podobnież zarzyna też rozrusznik...

 • pcat

  Oceniono 4 razy 0

  Statek wiozący nowiutkie X5 do Europy wyrzuci podczas rejsu do atmosfery więcej syfu niż wszystkie egzemplarze z pokładu prze całe życie aż do zezłomowania.

 • rave8

  Oceniono 5 razy -3

  No tak jak wyłączy silnik to smog zmaleje lub zniknie. Lemingi czy wy na prawdę jesteście aż tak głupi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX