BMW ma pomysł na walkę ze smogiem. Wyłączy silnik spalinowy

Samochody bawarskiego koncernu są coraz bardziej "connected". Do tego stopnia, że nowe BMW X5 jest w stanie samodzielnie wyłączyć silnik spalinowy, gdy tylko powietrze wokół niego będzie zbyt mocno zanieczyszczone.

Podczas rozmowy z dziennikarzami na salonie w Los Angeles, jeden z członków zarządu BMW poinformował o działaniu nowego systemu w BMW krótkim stwierdzeniem: „Samochód wyłącza silnik spalinowy, automatycznie”. Hybrydy plug-in do tej pory raczej nie rywalizowały z autami napędzanymi elektrycznie, ale coraz ostrzejsze przepisy dotyczące emisji spalin wymuszają większy udział trybu bezemisyjnego.

W odpowiednim zarządzaniu zmagazynowaną energią pomogą nowoczesne systemy łączności i nawigacji. Dzięki informacjom dostarczanym z internetu do komputera sterującego będzie możliwe wymuszanie trybu elektrycznego  w konkretnych przypadkach. Na przykład, gdy jakość powietrza w okolicy ulegnie pogorszeniu

BMW prezentuje technologię przyszłości w wybranych miastach w Niemczech, gdzie zakazano wjazdu do centrów miast samochodom z silnikiem Diesla. Nowe X5 pozwala przejechać w trybie elektrycznym nawet 80 km.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.