Volkswagen Polo - nowa definicja miejskiego samochodu

Dziennikarze przyznali nowemu Volkswagenowi Polo tytuł Światowego Samochodu Miejskiego Roku 2018 w konkursie World Car of the Year. Co zadecydowało o przyznaniu tej prestiżowej nagrody?

Nowe Polo debiutowało pod koniec ubiegłego roku, szturmem zdobywając prestiżowe tytuły. Dziennikarze z całego świata uznali je za najlepsze auto miejskie na rynku, a Euro NCAP przyznało mu tytuł Best in Class 2017, co oznacza, że Polo to najbezpieczniejszy samochód w swojej klasie. Jurorów konkursu World Car of the Year urzekły precyzyjne prowadzenie, przestronne wnętrze i nowoczesne systemy bezpieczeństwa, których w miejskim Volkswagenie jest mnóstwo.

Dlaczego Polo

Polo to wybór nie tylko dziennikarzy, ale też zwykłych kierowców. Powodów jest przynajmniej kilka. Auto występuje w Polsce w wielu konfiguracjach. Wersje wyposażenia są cztery, a większość z nich dostępna jest w kilku odmianach silnikowych:

  • Wersja Start z silnikiem 1.0 MPI (65 KM)
  • Wersja Trendline z silnikami 1.0 MPI (65 KM), 1.0 TSI (95 KM) oraz 1.6 TDI (80 KM)
  • Wersja Comfortline z silnikami 1.0 TSI (95 KM) oraz 1.6 TDI (80 KM)
  • Wersja Highline z silnikami 1.0 TSI (95 i 115 KM) oraz 1.6 TDI (95 KM)

Volkswagen Polo 2017Volkswagen Polo 2017 fot. VW

Już najtańsza wersja Start jest standardowo wyposażona m.in. w: system Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania w mieście i radarem wykrywających pieszych, asystenta ruszania pod górę, system monitorowania ciśnienia powietrza w oponach, radio Composition Colour, funkcję automatycznego włączania świateł oraz funkcję Coming Home, komputer pokładowy MFA, ESP, czyli system stabilizacji toru jazdy wraz z ASR, ABS, EDS, MSR oraz asystenta siły hamowania. Ale nie tylko mnogość dostępnych konfiguracji i bogate wyposażenie standardowe są przyczyną popularności Polo.

Według danych Eurotaxu miejski Volkswagen najlepiej spośród aut segmentu B utrzymuje swoją wartość. Wysoka wartość rezydualna nowego Volkswagena Polo wynika z wielu składowych, m.in. z pozycji marki w Polsce, historii modelu na rynku czy popytu na rynku wtórnym.

Volkswagen Polo 2017Volkswagen Polo 2017 fot. VW

Nowe Polo

Samochód oparto na modułowej platformie MQB. Nadwozie - względem poprzedniej generacji - jest dłuższe o ponad 8 cm i szersze o prawie 7 cm. Znacznie wzrosła też pojemność bagażnika: z 280 do 351 litrów. Auto zostało wyposażone w system multimedialny najnowszej generacji z ekranami o przekątnej od 6,5 do 8,0 cala. Dostępny jest również Active Info Display, czyli cyfrowe wskaźniki, które zastępują klasyczne zegary. Zakres funkcji oraz system obsługi cyfrowych wskaźników to zupełna nowość w segmencie miejskich samochodów.

Volkswagen Polo 2017Volkswagen Polo 2017 fot. VW

Nowe Polo daje ogrom możliwości personalizacji. Do wyboru jest aż 11 lakierów i 12 rodzajów obręczy kół (w rozmiarach od 14 do 18 cali, niektóre lakierowane w kontrastowym kolorze), szeroka gama dekoracyjnych paneli oraz aż 12 rodzajów tapicerek.

Dodatkowo do topowej wersji Highline dostępny jest sportowy pakiet R-Line, który może obejmować wyłącznie zmiany zewnętrzne lub dotyczyć również kabiny (skórzana sportowa kierownica multifunkcyjna z funkcją tiptronic, podsufitka w kolorze czarnym, tapicerka siedzeń "Carbon Flag", aluminiowe nakładki na pedały, panel dekoracyjny "Shadow Steel").

Ceny i rabaty

Na trwającej w salonach Volkswagena wyprzedaży rocznika Polo w wersjach Start, Trendline, Comfortline i Highline dostępne jest z rabatami do 4 tys. zł, a to oznacza, że cennik otwiera kwota 40 790 zł. Co ważne, Volkswagen oferuje wiele opcji finansowania zakupu. Oprócz klasycznej transakcji gotówkowej i rozwiązaniom dedykowanym przedsiębiorcom (Volkswagen Business Care zdobył prestiżową statuetkę Fleet Derby 2017 dla najlepszego programu finansowego importera dla małych i średnich przedsiębiorstw) klient może skorzystać ze specjalnych programów.

  • Program finansowy EasyDrive (tzw. oferta abonamentowa) to zupełnie nowy sposób myślenia o finansowaniu samochodu. Teraz, płacąc niską miesięczną ratę, można wymieniać Volkswagena na nowe auto nawet co 3 lata. To elastyczna oferta, w której to od klienta zależy limit przebiegu czy wysokość wpłaty własnej.
  • Finansowanie EasyBuy, czyli klasyczne rozwiązanie finansowe (kredyt). W dogodnych ratach klient spłaca całą wartość samochodu.

Volkswagen Polo 2017Volkswagen Polo 2017 fot. VW

Volkswagen Polo od zawsze był wzorem dla innych miejskich samochodów. Ogrom przestrzeni mimo niewielkich gabarytów, praktyczne rozwiązania we wnętrzu, technologia wyznaczająca standardy w klasie i elegancka karoseria - to one od dziesięcioleci budują renomę tego modelu. Renomę, która wpływa na niesłabnącą popularność i na rynku pierwotnym, i na rynku wtórnym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.