Jak wybrać dobre AC? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Utrzymanie samochodu w trakcie zimy wymaga znacznie więcej pracy. Trudne warunki atmosferyczne są przyczyną wielu różnych awarii i usterek. Żeby mieć pewność, że zmiana pogody i jej skutki nas nie zaskoczą, warto zwrócić uwagę na kilka elementów przy zakupie polisy komunikacyjnej.

Zanim wybierzemy ubezpieczenie, warto dokładnie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), dzięki którym dowiemy się, w jakich sytuacjach możemy liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela.

- Zimowa pogoda negatywnie wpływa na stan techniczny większości pojazdów, łatwiej zatem o usterkę uniemożliwiającą jazdę. Na szczęście w ramach polisy autocasco kierowcy mogą liczyć na pomoc assistance, zarówno jeżeli do awarii dojdzie na drodze, jak i w sytuacji, kiedy samochód jest unieruchomiony na parkingu. Przed zakupem ubezpieczenia komunikacyjnego warto sprawdzić, czy proponowany pakiet usług assistance uwzględnia np. wymianę akumulatora, pomoc przy odmrażaniu zamka czy dowóz łańcuchów na koła - mówi Piotr Bartos, Country Manager Insly w Polsce.

Specjaliści od ubezpieczeń zwracają uwagę na kilka ważnych świadczeń, które są szczególnie przydatne zimą. Właśnie wtedy najczęściej dochodzi do rozładowania akumulatora. Na szczęście, wymiana akumulatora może być uwzględniona w polisie, co pozwoli uniknąć nam finansowych konsekwencji jego wyczerpania. Tego rodzaju nieskomplikowane usługi są zazwyczaj wykonywane w miejscu postoju pojazdu.

Postój samochodu "pod chmurką" na wielostopniowym mrozie może spowodować problemy z zamarzniętym paliwem lub olejem. Wtedy sytuacja mocno się komplikuje. W takiej sytuacji przyjedzie specjalista, który oceni skalę problemu, a następnie udzieli pomocy na miejscu lub odholuje pojazd do warsztatu. Nie wszystkie naprawy można wykonać na miejscu awarii pojazdu, holowanie samochodu stanowi istotny element każdego pakietu assistance. Zanim wybierzemy konkretną opcję, warto zapoznać się z proponowanymi limitami kilometrów. Niektóre warianty umożliwiają skorzystanie z holowania jedynie „w trasie”, czyli w przypadku awarii pod domem, nie uzyskamy stosownej pomocy. Należy też pamiętać, że istnieją ograniczenia odległości, na jaką samochód może być holowany.

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

W przypadku gęstej śnieżycy najlepsze opony mogą nie dać rady. Dlatego warto rozważyć pakiet ubezpieczenia, który oprócz usprawnienia pojazdu na miejscu zdarzenia lub holowania i naprawy w warsztacie, oferuje również zakup i dowóz łańcuchów śnieżnych. Szczególnie przydatne okaże się to kiedy w pobliżu nie będzie miejsca, żeby je kupić samodzielnie.

Zimą nietrudno o uszkodzenie ogumienie - na drogach pojawia się najwięcej dziur i pęknięć. W takiej sytuacji naprawy mogą wymagać nie tylko ogumienie, ale także felgi, układ wydechowy, a w skrajnych sytuacjach - hamulce czy układ kierowniczy. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, dzięki assistance można liczyć na pomoc doraźną na miejscu zdarzenia lub transport pojazdu do warsztatu.

Więcej o: