Elektryczna Kia Soul z jeszcze większym zasięgiem

Podczas salonu motoryzacyjnego w Los Angeles zadebiutowało wiele pojazdów z elektrycznym napędem. Wśród nich nowa Kia Soul, która nie zrobiła kariery nad Wisłą, ale nadal cieszy się sporą popularnością za wielką wodą.

Pod maską nowej Kii Soul EV zainstalowano silnik elektryczny o maksymalnej mocy 204 KM. Jednostka wytwarza 395 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dla szybkiego porównania poprzednia generacja oferowała 285 Nm. Ulepszone parametry sprawiają, że Kia podnosi wysoko poprzeczkę w tym segmencie.

Koreański model wyposażono w nowoczesny akumulator litowo-jonowy o pojemności 64 kWh. Większa pojemność zapewnia większy dystans jazdy, ale producent nie ujawnił jeszcze oficjalnych danych. Samochód przechodzi właśnie badania homologacyjne. Nowa generacja jest wyposażona w seryjny port ładowania prądem stałym, co pozwoli na krótsze postoje na stacjach i umożliwi szybsze ładowanie akumulatora.

Kia Soul EV 2019Kia Soul EV 2019 fot. Kia

Inżynierowie wprowadzili kilka istotnych zmian w konstrukcji modeli. Na tylnej osi pojawiło się niezależne zawieszenie, które poprawi precyzję prowadzenia. Kierowca ma do wyboru cztery tryby jazdy (Eco, Eco+, Comfort, Sport), które wpływają na pracę niektórych podzespołów i zapewniają różną intensywność odzyskiwania energii z hamowania.

Wygląd samochodu zauważalnie się zmienił – auto ma nowe przednie i tylne zderzaki, które zapewniają lepszą aerodynamikę. Oprócz tego w miejscu tradycyjnego wloty powietrza do chłodnicy pojawiła się pełna osłona i ukryte gniazdko łądowania. Reflektory w tym modelu wykonano w technologii LED. Całość stoi na 17-calowych obręczach z lekkich stopów.

Jakość materiałów w kabinie polepszyła się. Uwagę zwraca przesuwana dźwignia typu shift-by-wire, kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 10,25 cala. Auto wyposażono w dużą liczbę systemów wspomagających bezpieczeństwo: systemy ostrzegania o potencjalnym zderzeniu (FCW), zapobiegania kolizjom (FCA), ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDW), asystenta pasa ruchu (LKA), ostrzegania o zmęczeniu kierowcy (DAW), aktywny tempomat z funkcją zatrzymania i ponownego ruszenia, ostrzegania o pojazdach znajdujących się w martwym polu, ostrzegania przed kolizją podczas cofania oraz ostrzegania o odległości do przeszkody podczas cofania.

Kia Soul EV 2019Kia Soul EV 2019 fot. Kia

Produkcja samochodu ruszy jeszcze w tym roku, ale w Europie Kia Soul EV pojawi się dopiero w połowie przyszłego roku. Nie wiemy jeszcze, czy auto trafi na rynek polski.

Test nowej Kii Ceed na polskich drogach. Czy to nowy wzór segmentu C?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.