Toyota Prius po faceliftingu - po raz pierwszy z napędem na cztery koła

Na salonie samochodowym w Los Angeles zadebiutowała odświeżona wersja Toyoty Prius. Po raz pierwszy w historii ten samochód będzie dostępny w wersji z napędem na cztery koła.

Toyota Prius, czyli pierwszy seryjnie produkowany samochód na świecie jest aktualnie oferowany w czwartym wcieleniu. Każda kolejna generacja wnosiła pewien przełom pod względem wydajności, zaawansowania technicznego czy właściwości jezdnych.

W przyszłym roku szykuje się kolejny przełom - Prius będzie wyposażony w przełomowy napęd AWD-i. Inteligentne rozwiązanie to nic innego jak napęd 4x4 z silnikiem elektrycznym umieszczonym przy tylnej osi. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć pewność prowadzenia w trudnych warunkach. Jednostka oferuje wysoki moment obrotowy i dołącza się automatycznie podczas ruszania, przy prędkości do 10 km/h oraz przy wyższych prędkościach, gdy czujniki wykryją poślizg.

Nowoczesny układ napędowy i-AWD jest kompaktowy i lekki, poza tym nie wymaga stosowania wału napędowego czy mechanizmu różnicowego. Taki Prius ma równie obszerną kabinę pasażerską, co wersja z napędem na przednią oś. Do tego zużywa tyle samo paliwa. Auto z takim rozwiązaniem jest wyposażone w nową kompaktową baterię niklowo-wodorkową, dostosowaną do pracy w niskich temperaturach. Prius 2019 z przednim napędem otrzymuje natomiast nową baterię litowo-jonową.

Salon samochodowy Los Angeles Auto Show potrwa od 28 listopada do 9 grudnia 2018 roku. Europejski premiera Priusa z napędem AWD-i będzie miała miejsce podczas Brussels Motor Show pod koniec stycznia 2019 roku.

Więcej o: