Nowe uprawnienia na dla kierowców z kategorią B. Poprowadzą trójkołowe motocykle

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadza kilka istotnych zmian. Jedną z nich jest możliwość poruszania się nowym typem pojazdu. Wystarczy mieć prawo jazdy kat. B przez co najmniej trzy lata.

Dzięki zmianom w ustawie, posiadacze prawa jazdy kategorii B, którzy posiadają te uprawnienia od co najmniej trzech lat, będą mogli poruszać się trójkołowym motocyklem. W uzasadnieniu nowelizacji można przeczytać m.in., że technika jazdy takim motocyklem jest zbliżona do sposobu jazdy samochodem, z czym trudno dyskutować.

Nawiązano przy tym, że kierowcy samochodów osobowych mają już możliwość jazdy jednośladem napędzanym przez silnik do mocy 11 kW, dlatego to samo prawo jazdy powinno umożliwiać jazdę trójkołowym motocyklem.

Przeczytaj także: Czekają nas zmiany w przeglądach technicznych

Do tej pory możliwość jazdy każdym typem motocykla trójkołowego mieli posiadacze prawa jazdy kategorii A pod warunkiem ukończenia 21. roku życia.

Z kolei prawo jazdy kat. A1 i A2 pozwalało prowadzić motocykle trójkołowe o mocy nie większej niż 15 kW, również pod warunkiem ukończenia 21 lat.

Obecnie kierowcy z kategorią B mogą prowadzić motocykl o pojemności skokowej, która nie przekracza 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW. Do tego stosunek mocy do masy nie może być większy nić 0,1 kW/kg. Ważne jest również, żeby staż posiadania prawa jazdy kat. B wynosił, co najmniej 3 lata.

Nowelizacja ustawy wchodzi w życie po upływie 30 dni od jej publikacji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.