Jak wybrać dobry płyn do spryskiwaczy?

Zima coraz bliżej, dlatego warto już teraz pomyśleć o zakupie i wymianie płynu do spryskiwaczy zanim zaczną się pierwsze przymrozki. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie płyny są bezpieczne dla naszego zdrowia. Podpowiadamy, jakich produktów unikać.

Płyn do spryskiwaczy to jeden z ważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada za nasze bezpieczeństwo podczas podróży. W składzie chemicznym płynu do spryskiwaczy znajdziemy etanol, glikol etylenowy, wodę destylowaną oraz barwniki i kompozycje zapachowe. Jednak wiele płynów do spryskiwaczy zawiera etanol, czyli bezbarwną ciecz, która potrafi być trująca przy stężeniu powyżej 3 proc. Producenci robią tak, aby obniżyć koszty produkcji płynów – metanol jest bowiem o połowę tańszy od etanolu

Zawartość metanolu w płynach do spryskiwaczy reguluje rozporządzenie Komisji UE 2018/589 z dnia 18 kwietnia 2018 r. - nie może przekraczać 0,6%. Co w przypadku, gdy norma zostanie przekroczona?

- Metanol to organiczny związek chemiczny o toksycznych właściwościach. Metanol w płynach do spryskiwaczy może zagrażać nie tylko bezpieczeństwu w trakcie jazdy, ale trwale uszkodzić zdrowie, a w skrajnych przypadkach, np. poprzez omyłkowe wypicie płynu - doprowadzić do śmierci. Metanol wykazuje toksyczne właściwości nie tylko po spożyciu, ale także w kontakcie ze skórą i podczas inhalacji w kabinie samochodu. Już niewielkie przekroczenie dopuszczalnych norm może powodować problemy z widzeniem, zaburzenia oddychania i ruchu. Spożycie 10 gramów skutkuje drgawkami, zaburzeniami pracy serca i nerek, a nawet śpiączką. Wybierajmy więc płyny bardziej świadomie - mówi Mariusz Melka, pełnomocnik zarządu ds. jakości z Organiki S.A., producenta zimowego płynu do spryskiwaczy Adixol Premium.

Kupując płyn do spryskiwaczy nie powinniśmy się kierować jedynie kryterium ceny. Najtańsze płyny zimowe do spryskiwaczy mogą zawierać metanol. Trzeba również brać pod uwagę, że mogą być wyprodukowane na bardzo słabej jakości etanolu, co poznamy po przykrym zapachu płynu. Tani produkt może również zamarznąć zimą. Temperatura krystalizacji w dobrych płynach powinna wynosić –20 stopni Celsjusza. Warto sprawdzić, czy płyn posiada certyfikat Dekra, który daje gwarancję, że został przetestowany i zbadany przez specjalistów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA