Jaguar wybrał Słowację. Zbudował tam nowoczesny zakład

Spółka Jaguar Land Rover uruchomiła nowy zakład produkcyjny w słowackiej Nitrze. Nowy obiekt wykorzystuje nowoczesne technologie produkcji.

Nowy ośrodek produkcyjny brytyjskiego producenta kosztował 1,4 mld euro. To kolejny etap ekspansji koncernu. Cztery lata temu JRL otworzyło w Chinach spółkę joint venture, a dwa lata później kolejny obiekt w Brazylii. Dzięki temu firma będzie mogła skuteczniej zabezpieczyć się przed niestabilnymi kursami walut i przy okazji zwiększać swoją konkurencyjność na globalnym rynku.

W Nitrze znajdzie zatrudnienie około 1500 osób – 98 proc. stanowią obywatele Słowacji, a 30 proc. całego składu to kobiety. Firma zamierza zrekrutować w listopadzie kolejne 850 osób, które dołączą do załogi. Na początek pracownicy produkcyjni biorą udział w 12-tygodniowym szkoleniu, którego koszt to ponad 7,5 mln euro.

Fabryka zajmująca 300 tys. metrów kwadratowych będzie produkować 150 tys. samochodów rocznie. Pierwszy samochód, Land Rover Discovery zjechał już z taśmy produkcyjnej we wrzeniu. Koncern chwali się, że jest to pierwszy obiekt w Europie wykorzystujący system transportowy Pulse firmy Kuka – skraca czas transportu o 30 proc. w porównaniu z tradycyjnymi systemami taśmowymi.

Test nowej Kii Ceed na polskich drogach. Czy to nowy wzór segmentu C?