Piękna polska jesień kryje wiele pułapek na kierowców. Zdradliwe są zwłaszcza mokre liście

Filip Trusz
Mokre, niszczejące, jesienne liście to pułapka, w którą wpada wielu kierowców. Śliska jezdnia może zaskoczyć każdego. Warto przypomnieć o tym teraz, kiedy pogoda się pogorszyła, w całej Polsce pada, a na ulice spadnie ich jeszcze więcej.

Kolorowe liście to nieodłączny element pięknych, jesiennych krajobrazów. Kierowcy powinni jednak pamiętać, że liście są odpowiedzialne za potencjalne niebezpieczeństwa na drodze. Na mokrych bardzo łatwo stracić przyczepność, mogą też przykrywać dziury i znaki poziome, a nawet uszkodzić lakier.

Liście na drodze mogą być śliskie jak lód!

Jeśli dostrzegamy, że droga pokryta jest liśćmi, powinniśmy unikać gwałtownego hamowania, znacznie redukować prędkość przed zakrętami oraz zachować bezpieczny odstęp od samochodu jadącego przed nami - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Eksperci zauważają, że pokrywa jesiennych liści na jezdni, zwłaszcza podczas deszczy, które opanowały teraz całą Polskę, niewiele różni się od lodu. Bardzo łatwo o utratę przyczepności i wpadnięcie w niebezpieczny poślizg, a wielu kierowców zapomina, jak niebezpieczna może być jazda podczas deszczu jesienią.

Ukryte dziury w nawierzchni i znaki poziome

Powinniśmy zwolnić nie tylko ze względu na ryzyko poślizgu. Pod kolorową pokrywą mogą się kryć prawdziwe pułapki dla naszego samochodu - dziury i nierówności. Zbyt szybka jazda może się więc skończyć niespodziewanym uszkodzeniem samochodu.

Liście mogą zakryć także oznakowanie poziome drogi (znaki i pasy ruchu), co jest uciążliwe zwłaszcza po zmroku i podczas ulewy czy mgły. W takiej sytuacji zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Samochodowy lakier także za nimi nie przepada

Na jesieni musimy szczególnie dbać o nasze auto i regularnie czyścić je z opadających liści. Aby zapobiec uszkodzeniom auta, w okresie jesiennym należy przed każdą podróżą dokładnie oczyszczać pojazd z liści. W przypadku dłuższego postoju powinniśmy wybrać garaż albo jeśli nie ma takiej możliwości - przynajmniej unikać parkowania pod drzewami - komentują trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Z rozkładających się liści mogą się uwalniać substancje takie jak kwasy, a te niszczą lakier. Co więcej, czasem liście dostają się również do wnętrza samochodu, np. do układu wentylacyjnego, gdzie gnijąc, mogą stać się pożywką dla bakterii. Dlatego tak ważne jest usuwanie ich z naszego auta.

Za porady dziękujemy Szkole Bezpiecznej Jazdy Renault

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

Więcej o: