Nadchodzą kolejne ułatwienia dla kierowców - m.in. koniec z wożeniem prawa jazdy i naklejką na szybie

Resorty cyfryzacji i infrastruktury planują wspólny pakiet deregulacyjny dla kierowców, który znacznie ułatwi życie. Już niebawem nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy, a z szyby samochodów znikną naklejki rejestracyjne.

Od początku października kierowcy mogą poruszać się samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad szeregiem kolejnych ułatwień zebranych w ramach pakietu deregulacyjnego dla kierowców.

Koniec z wożeniem prawa jazdy?

W ramach pakietu przewidziano zniesienie kar za nieposiadanie oprawa jazdy. W tej chwili za jazdę bez dokumentów grozi mandat w wysokości 50 zł. Oprócz depenalizacji tego wykroczenia przewidziano zniesienie obowiązku posiadania takiego dokumentu przy sobie. Jedynym wymaganym dokumentem będzie dowód osobisty, a pozostałe informacje dla służb mundurowych będą dostępne za pomocą systemu CEPiK 2.0.

Koniec nalepki na szybie

Ustawodawca przewiduje rezygnację z obowiązku posiadania nalepki z numerem rejestracyjnym na przedniej szybie samochodu. Przy ponownej rejestracji samochodu trzeba ją odklejać, a w razie uszkodzenia występować o duplikat w urzędzie.

To nie wszystkie pomysły, które mają ułatwić życie kierowcom

Kolejnym krokiem będzie możliwość zachowania tablic rejestracyjnych po sprzedaży samochodu, nawet jeśli auto zostało sprzedane do innego województwa. Brak konieczności wymiany tablic i brak obowiązku przyklejania naklejki sprawi, że kierowcy zaoszczędzą prawie 100 zł. Ostatnim elementem będzie rezygnacja z Karty pojazdu. Resort infrastruktury pracuje już nad realizacją tego pomysłu. To pozwoli zaoszczędzić kolejne 75,50 zł.

W ramach pakietu deregulacyjnego przewidziano różne e-usługi. Wśród nich znajdzie się możliwość rejestracji pojazdu online. Raporty generowane w ramach usługi "Mój pojazd" otrzymają status dokumentów urzędowych. To pozwoli znieść obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Źródło: moto.wp.pl

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

Więcej o:
Komentarze (77)
Kierowcy będą mieć łatwiejsze życie? Politycy obiecują zmiany - m.in. koniec z wożeniem prawa jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • remo29

  Oceniono 30 razy 14

  W razie byle jakiego draśnięcia życzę ładnej pogody w czasie oczekiwania na patrol.

 • domarko1

  Oceniono 33 razy 13

  Znieść jeszcze obowiązek okresowych badań technicznych, aby suweren niepotrzebnie się
  nie stresował.

 • hippolitt.kwass

  Oceniono 35 razy 11

  Tak, bo prawo jazdy waży 10 kilo i wozić je ze sobą to jest poważne utrudnienie

 • Gość: Kierowca

  Oceniono 24 razy 8

  Ułatwieniem to byłoby gdyby nie trzeba było zmieniać tablic i dowodu rejestracyjnego za kazdym razem kiedy zmieni się miejsce zamieszkania a nie fakt wożenia czy niewożenia dokumentów i przyklejania naklejki na szybie!

 • takaprawda2015

  Oceniono 18 razy 6

  Biedna policja. Teraz będzie jeździć do każdego zarysowania na parkingu bo nikt normalny nie weźmie oświadczenia od osoby co nie ma przy sobie dokumentów.

 • Gość: dn

  Oceniono 16 razy 6

  "Jedynym wymaganym dokumentem będzie dowód osobisty..."

  To ciekawe, bo obecnie nie ma obowiązku posiadania dowodu osobistego przy sobie.

 • Gość: mp

  Oceniono 6 razy 4

  Zajmują się w sumie pierdołami, a nie sprawą najważniejszą - jak powstrzymać masakrę na drogach, w której ginie prawie 3000 Polaków rocznie.

 • Gość: EL

  Oceniono 4 razy 4

  Najlepiej to jeździjmy bez auta, duże ułatwienie,

 • Gość: Mario

  Oceniono 4 razy 4

  Brak obowiązku wożenia dokumentów czy wymiany tablic rejestracyjnych znają nasi rodacy mieszkający w Wielkiej Brytanii. Ci, którzy przewidują "burdel" i "wzywanie policji do każdego draśnięcia" powinni zapytać kogoś tam mieszkającego, czy jest to powodem problemów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX