Kolejne marki rezygnują z silników wysokoprężnych - teraz Suzuki i Mitsubishi. Czy to zmierzch diesli?

Japońscy producenci dołączają do europejskich konkurentów i rezygnują z silników wysokoprężnych. Do grona dołączyły marki Suzuki i Mitsubishi, które zamierzają w najbliższych latach zmarginalizować udział tych jednostek w ofercie.

Zarówno Suzuki jak i Mitsubishi wyprzedają z europejskich salonów wszystkie samochody zasilane silnikami wysokoprężnymi. W przypadku rynku polskiego Suzuki już od jakiegoś czasu nie oferuje takich jednostek – były dostępne tylko na wybranych rynkach Starego Kontynentu. Powody takiej decyzji są bardzo proste – coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin i coraz mniejsze zainteresowanie klientów takimi silnikami.

Decyzje obydwu marek dotyczą na razie rynku europejskiego, ponieważ w skali ogólnoświatowej są jeszcze regiony, w których normy emisji spali są łagodniejsze, a silniki wysokoprężne stanowią bardzo duży udział w sprzedaży. Idealnym przykładem są Indie, gdzie Suzuki ma w rękach ponad połowę rynku, a 30 proc. sprzedawanych tam samochodów ma pod maską silnik Diesla. Z kolei Mitsubishi widzi potencjał dla takich silników tylko w przypadku pickupów.

Spadek zainteresowania silnikami wysokoprężnymi cały czas się nasila i jest najbardziej zauważalny na rynku brytyjskim (-30 proc.) i niemieckim (-31 proc.). Ma to niestety przełożenie na ceny paliw - w związku z mniejszą ilością kupowanego oleju napędowego drożeje jego cena.

Więcej o:
Komentarze (5)
Kolejne marki rezygnują z silników wysokoprężnych - teraz Suzuki i Mitsubishi. Czy to zmierzch diesli?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: rrr

  Oceniono 2 razy 2

  co wy pierniczycie ... dolaczaja do europejskich producentow???? to wlasnie japonczycy nigdy niemieli diesla i produkowali je tylko dlatego zeby sprzedac swoje auta na rynku europejskim gdzie kazdy janusz postrzega auto z germanistanu w gnojowce jako szczyt marzen

 • Gość: vrod

  Oceniono 2 razy 2

  silniki disla wrócą do łaski i to bardzo szybko

 • Gość: Krzydere

  Oceniono 4 razy 2

  Suzuki nigdy nie miało swojego silnika Diesla. Nie stać ich było na zbudowanie takiego silnika. Montowali francuskie. Autor artykułu nie ma pojęcia albo manipuluje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX