Notatki policyjne będą dostępne w sieci. To przyspieszy wiele spraw

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udostępnił zupełnie nową funkcjonalność, która ułatwi życie firm ubezpieczeniowych - notatki policyjne z wypadków są już dostępne online.

Z nowej funkcji korzystają firmy posiadające ponad 75 proc. rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, takich jak Warta, PZU, Ergo Hestia, Link3 czy Axa. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uważa, że dzięki temu uda się przyspieszyć odszkodowania ofiarom wypadków drogowych.

Dzięki nowej funkcjonalności osoby poszkodowane w wypadkach szybciej otrzymują odszkodowanie. Wypłata świadczenia nie jest już opóźniana przez oczekiwanie ubezpieczyciela na notatkę Policji z miejsca zdarzenia. Czas, w którym dociera ona teraz do firmy ubezpieczeniowej, to średnio siedem minut od chwili skompletowania notatki w Systemie Ewidencji Wypadków i Kolizji - mówi Małgorzata Ślepowrońska, członek zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Administratorem takich notatek na potrzeby firm ubezpieczeniowych jest Polskie
Biuro Ubezpieczycieli komunikacyjnych. To właśnie do tej instytucji policja przekazuje informacje na temat poszczególnych zdarzeń i wypadków drogowych. Po stronie UFG było przygotowanie rozwiązań informatycznych, które pozwolą przekazywać dane online. Firmy ubezpieczeniowe automatycznie włącza je w procesy biznesowe.

Każdego roku powstaje około 500 tys. notatek ze zdarzeń drogowych. Znajdują się tam informacje o czasie i miejscu zdarzenia, okolicznościach, uczestnikach oraz polisach ubezpieczeniowych OC. Informacje o notatkach są udostępniane za pośrednictwem UFG tylko tym firmom, które wystawiły polisę OC pojazdów, które wzięły udział w kolizji lub wypadku.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowanie osobom, które są poszkodowane w wypadkach drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych sprawców. Jednym z zadań UFG jest wykrywanie nieubezpieczonych samochodów oraz administracja ogólnopolską bazą danych o polisach OC i AC, zdarzeniach drogowych i wypłaconych odszkodowaniach.

Więcej o: