„Pierwsza pomoc to supermoc” – pod takim hasłem Volkswagen edukuje najmłodszych w kwestii udzielania pierwszej pomocy. Projekt „Mali Ratownicy” powstał we współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W jego ramach dzieci z całej Polski uczą się udzielania pierwszej pomocy. W 2017 roku kursy dla najmłodszych ukończyło 8 tys. dzieci, a tylko w ostatnie wakacje dołączyło do nich 9 tys. kolejnych.
- W dłuższej perspektywie chcemy, aby wszystkie dzieci w Polsce umiały udzielać pierwszej pomocy i z każdym dniem jesteśmy krok bliżej na drodze do osiągnięcia tego celu – mówi Michał Szaniecki, Dyrektor Marketingu marki Volkswagen. - Właśnie dlatego, że uczniowie są tak otwarci i chętni na zdobywanie tej najważniejszej, życiowej wiedzy, program „Mali Ratownicy” jest wszędzie tam gdzie są dzieci. W szkole, na plażach, w miastach. Z okazji dnia dziecka, ale też i rozpoczęcia roku szkolnego. Najmłodszym, którzy ukończyli nasze zajęcia, wręczamy zawsze materiały przygotowane przez instruktorów Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować. Dziecięce apteczki oraz komiksy pomagają najmłodszym utrwalać raz zdobytą wiedzę w formie zabawy - dodaje.
Skąd dzieci powinny znać zasady bezpiecznego zachowania i pomocy innym? Z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie Volkswagena wynika, że blisko 30 proc. rodziców nie jest w stanie przekazać dziecku całej praktycznej wiedzy o pierwszej pomocy. 67 proc. z nich uważa, że nie ma wystarczających kompetencji, zaś 58 procent twierdzi, że jest to obowiązek szkoły. I rzeczywiście same dzieci przyznają, że o tym jak pomóc drugiej osobie dowiedziały się w szkole (52 proc.), w przedszkolu (36 procent) oraz od rodziców (33 proc.). To jednak nie wystarczy bo umiejętność udzielania pierwszej pomocy powinna być jak oddychanie czy dodawanie – każdy powinien ją mieć. Właśnie dlatego Volkswagen, wspólnie z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, stworzył program „Mali Ratownicy”. Dzięki wspólnym działaniom każde dziecko może zdobyć supermoc i dowiedzieć się jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy, kogo zawiadomić w sytuacji alarmowej, na jaki numer zadzwonić czy jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trudnej sytuacji.
Dla większości dzieci w wieku 6-9 lat (80 proc.) osoba, która pomaga innym i umie ich uratować jest dla nich superbohaterem. Jest to związane zapewne z przekazem bajek, w których główny bohater najczęściej wykorzystuje swoją siłę, by komuś pomóc, uratować kogoś. Prawie wszystkie badane dzieci deklarują, że chciałyby takie być.
Najważniejsza zasada udzielania pierwszej pomocy to 30:2, czyli 30 uciśnięć klatki piersiowej na 2 wdechy. Pamiętajmy, że nieudzielenie pierwszej pomocy to złamanie prawa. Jeśli jesteśmy świadkami wypadku, pomagajmy. Przenieśmy osobę ranną w bezpieczne miejsce, zadzwońmy po pomoc, udzielmy pierwszej pomocy. Pamiętajmy, że prostymi czynami możemy uratować komuś życie.