Kolejne miasta zakazują wjazdu dieslom. Nawet kilkuletnim

W ubiegłym tygodniu sąd administracyjny w Berlinie wydał orzeczenie skierowane do władz miasta. Nakazuje w nim wprowadzenie zakazu poruszania się po centrum miasta samochodami z silnikami Diesla spełniającymi normy czystości spalin od Euro 1 do Euro 5

Zakaz dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale także ciężarówek. Od początku roku na dopuszczono do ruchu ponad 200 tys. samochodów, które nie spełniają najnowszych norm emisji spalin. Wcześniejsza norma Euro 5 obowiązywała w samochodach sprzedawanych w latach 2011-2014. To oznacza, że już kilkuletnie samochody nie będą mogły wjechać do ścisłego centrum.

Zakazy obejmą 11 ulic w centrum miasta, ale władze Berlina mogą zostać zmuszone do wprowadzenia podobnych restrykcji na 117 kolejnych odcinkach ulic, mających łącznie 15 km długości. Jednak najpierw senat musi uchwalić do końca marca 2019 roku nowy plan utrzymania czystości powietrza.

Oprócz Berlina również inne niemieckie miasta, takie jak Hamburg, Stuttgart czy Wiesbaden planują wprowadzić podobne ograniczenia. To oznacza, że już niebawem na polski rynek zjadą tysiące egzemplarzy kilkuletnich diesli.

Źródło: auto.se.pl

Więcej o: