Mandat za jazdę po chodniku

Choć jazda samochodem po chodniku może wydać się większości kierowców abstrakcją, okazuje się, że to dość powszechne przewinienie. Na przykład podczas parkowania. Jaki można dostać mandat za jazdę po chodniku?

Nikt przy zdrowych zmysłach nie jeździ samochodem po chodniku. Ale, wielu kierowców zapomina o tym, że by zostać ukaranym za jazdę po chodniku nie trzeba pokonywać odcinka kilkuset metrowego po drodze dla pieszych.

Żeby stróże prawa wlepili kierowcy mandat za jazdę po chodniku, wystarczy, gdy ten przejedzie nawet 5-10 m. Na przykład, by zaparkować samochód.

Mandat za jazdę po chodniku

A jaką sankcję przewiduje za takie przewinienie prawo? W myśl taryfikatora mandatów:

„Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych pojazdem silnikowym” może skończyć się mandatem w wysokości 250 zł. Do tego należy dołożyć 5 punktów karnych.

Przeczytaj także: Zielona strzałka przy sygnalizatorze. Jak się zachować?

Kara nie tylko dla kierowców samochodów

Ale nie tylko kierowcy samochodów są narażeni na sankcję w takim przypadku. Ustawodawca przewidział także kary dla osób poruszających się po chodniku innymi pojazdami niż silnikowe. Złapany w takim przypadku kierujący otrzyma mandat w wysokości 100 zł.

Na polskich drogach ginie najwięcej osób w Europie. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie potrafimy jeździć

Więcej o:
Komentarze (4)
Mandat za jazdę po chodniku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: gosć

  Oceniono 4 razy 2

  A jeżeli ustawione samochody na jezdni zastawiają wyjazd i zmuszają do tego żeby przejechać po chodniku lub zatrzymać się na nim to komu policja powinna dać mandat?

 • Gość: Przem

  Oceniono 5 razy 1

  Za parkowanie jak w dwóch przypadkach przedstawionych na zdjęciu na początku artykułu to powinien byc nie tylko mandat ale i odholowanie pojazdu na koszt właściciela na jakieś wygwizdowo 10km od miasta.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 9 razy -3

  Szkoda że rowerzystów jeżdżących po chodnikach policja nie karze. Podobnie jak jeżdżących po jezdni, jeśli obok jest ścieżka rowerowa. W Polsce karze się tylko kierowców, tak jest najłatwiej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX