Porsche 911 Speedster Concept - niesamowite Porsche trafi do produkcji

W tym roku Porsche obchodzi 70 lecie marki. Z tej okazji na salonie w Paryżu zadebiutował model o nietuzinkowym wyglądzie, który nawiązuje do kultowych modeli sprzed kilku dekad, a pod maską skrywa napęd z ekstremalnej wersji 911 GT3.

Porsche przygotowało prezent dla swoich klientów z okazji 70. Urodzin. Model 911 Speedster Concept to gotowe do jazdy studium koncepcyjne. Samochód nawiązuje do legendarnego Porsche 356 Roadster z 1948 roku, ale znajdziemy w nim akcenty nawiązujące do współczesnych modeli.

Pod nietypową bryłą karoserii skrywa się jednostka opracowana w Porsche Motorsport Centre, czyli tam gdzie powstały kultowe modele 911 GT2 RS oraz 911 GT3 RS. Auto wyróżnia się niższą i bardziej pochyloną ramą przedniej szyby i obniżoną krawędzią okien bocznych. Za pokrywą z włókien węglowych tuż za przednimi fotelami skrywa się układ ochrony przeciwkapotażowej oraz dwa charakterystyczne wybrzuszenia – podobnie jak w modelach 911 Speedster produkowanych od 1988 roku.

Porsche 911 Speedster ConceptPorsche 911 Speedster Concept fot. Porsche

Szerokie nadwozie pochodzi z modelu 911 Carrera 4 Cabriolet, ale błotniki, przednia pokrywa i tylna osłona powstały z lekkiego kompozytu wzmacnianego włóknem węglowym. Nadwozie nawiązuje do samochodów wyścigowych Porsche, co akcentuje korek wlewu paliwa w stylu lat 50., klasyczny kształt lusterek bocznych Talbot.

Podobnie jak protoplasta, nowy model zamiast konwencjonalnego dachu ma lekką osłonę, która ochroni kabinę zaparkowanego pojazdu przed deszczem. We wnętrzu nie znajdziemy takich dodatków jak nawigacja, klimatyzacja czy radio. Kubełkowe fotele zbudowano na stelażu z włókna węglowego i obszyto anilinową skórą w jasnym, brązowym kolorze.

Porsche 911 Speedster ConceptPorsche 911 Speedster Concept fot. Porsche

Całość napędza 6-cylindrowy silnik typu bokser, osiągający maksymalną moc ponad 500 KM. Jednostka rozkręca się do 9 tys. obr./min. Inżynierowie Porsche zaprojektowali dla tego modelu dedykowany układ wydechowy z tytanowymi rurami.

Porsche 911 Speedster Concept nie jest jeszcze finalną wersją gotową do produkcji, ale według wstępnych doniesień samochód zadebiutuje przed 2019 rokiem.

Więcej o:
Copyright © Agora SA