Duży problem z ciężarówkami. Nie spełniają norm w zakresie oznakowania

Pojazdy ciężarowe poruszające się po polskich drogach są pozbawione właściwego oznakowania odblaskowego, która zapewnia dobrą widoczność po zmroku. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę 3M przy współpracy z Partnerstwem dla Bezpieczeństwa Drogowego.

Badanie przeprowadzono na próbie kilkuset pojazdów w 17 różnych lokalizacjach na terenie kraju. Jak wynika z badania, 76 proc. pojazdów nie jest prawidłowo oznakowana, mając częściowe oznakowanie, niezgodne z normą lub żadne – kolejno 15, 33 i 29 proc. Podczas badania dokonano prawie tysiąc pomiarów materiałów odblaskowych na pojazdach ciężarowych. Wykorzystano do tego reflektometr, czyli urządzenie zapewniające profesjonalny i precyzyjny pomiar współczynnika odblasku.

Jak stanowią przepisy, wszystkie pojazdy ciężarowe wyprodukowane po 10 października 2009 roku mają obowiązek oznakowania konturowego. Jednak wiele z nich nie spełnia tych wymagań, stanowiąc poważne zagrożenie dla ruchu drogowego. Na dodatek obowiązujące przepisy nie są w odpowiednim stopniu egzekwowane. Druga, dość istotna sprawa to wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach. W Europie liczba starszych samochodów ciężarowych maleje, ale w Polsce jest to nadal dość wysoki odsetek. To wszystko przekłada się na wysoki wskaźnik ofiar śmiertelnych – w co czwartym wypadku na nieoświetlonych drogach w porze nocnej ginie człowiek. Dla porównania w porze dziennej śmierć ponosi ofiara co piętnastego wypadku.

Statystyki potwierdzają, że kierowcy pojazdów ciężarowych stanowią największą grupę sprawców wypadków po kierowcach aut osobowych. W 2018 policja przyjęła 436 439 zgłoszeń kolizji drogowych. To o 7,3 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.