Koniec podwyżek OC. Kierowcy mogą odetchnąć

W końcu dobra wiadomość dla kierowców. Po kilku latach podwyżek cen ubezpieczeń, stawki za OC w końcu się ustabilizowały.

Jak wynika z danych dostarczonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU), w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku ubezpieczyciele wypłacili na rzecz poszkodowanych i klientów odszkodowania i świadczenia o łącznej kwocie 20,7 mld zł, czyli o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Analizy PIU mówią, że średnia roczna składka za polisę OC w II kwartale tego roku wyniosła 574,8 zł – to tyle samo, co w ubiegłym roku. Wynika z tego, że przez ostatnie dwanaście miesięcy ceny obowiązkowego OC utrzymały się na tym samym poziomie. Według danych PIU zakłady ubezpieczeniowe zlikwidowały w tym roku 619,6 tys. szkód.

Niestety nie można powiedzieć tego samego o ubezpieczeniach autocasco. W pierwszym półroczu br. Średnia składka ubezpieczenia AC wyniosła 1225,7 zł – to o 4,6 proc. więcej niż przed rokiem. Natomiast w pierwszej połowie roku zlikwidowano w Polsce 382 tys. szkód.

W ocenie ekspertów rynku ubezpieczeniowego wzrost cen wyraźnie wyhamował. Wypłaty rosną, ale mniej dynamicznie niż 2-3 lata temu. To dlatego że nie pojawiły się nowe tytuły do wypłat. W 2016 roku PIU wystąpiła do władz z prośbą o uporządkowanie kwestii odszkodowań za szkody osobowe czy uszkodzenia ciała lub śmierć osoby bliskiej. Wartość tych świadczeń bardzo szybko rośnie – za sprawą pozwów i działalności kancelarii odszkodowawczych.

Źródło: motoryzacja.interia.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.